Smakosze.pl
Jajka

canva.com/Leung Cho Pan

Coraz mniej sklepów sprzedaje jajka z chowu klatkowego

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jajka stanowią bardzo ważny element diety wielu ludzi, w końcu zawierają praktycznie wszystkie wartości odżywcze potrzebne człowiekowi. W ramach walki ze złym dobrostanem kur niosek, sieci sklepów wycofują jajka z chowu klatkowego. W coraz mniejszej ilości sklepów można je kupić.

Jajka w sklepach są dostępne w wielu wariantach, a klienci mogą wybierać pomiędzy jajkami całkowicie ekologicznymi, jak i z chowu klatkowego. Okazuje się jednak, że Polacy najczęściej wybierają "jedynki", a więc jajka pochodzące od kur z wolnego wybiegu. 

Największe sieci sklepów nie pozostawiły tych danych bez odzewu i w przeciągu kilki lat diametralnie zmieniły swoje podejście do jajek. Już niedługo w żadnym z nich nie będzie możliwości znalezienia jajek, które są znoszone przez kury żyjące w klatkach.

Jajka z chowu klatkowego znikają z rynku

W 2016 roku stowarzyszenie Otwarte Klatki zdecydowało się rozpocząć kampanię "Jak one to znoszą?", której celem było wyeliminowanie chowu klatkowego i zapewnienie kurom znacznie lepszego bytowania - wcześniej kury żyły w niehumanitarny sposób. 

Jak podaje stowarzyszenie Otwarte Klatki, przeciągu 5 lat ponad 30 największych sieci sklepów w Polsce zdecydowało się zadeklarować o wycofaniu jajek "trójek" ze sprzedaży. Już teraz nie można ich kupić w Auchan, Biedronce i Aldi, a kolejne sieci cały czas dołączają do akcji. 

Polacy troszczą się o kury

Według badania przeprowadzonego przez Biostat w lutym 2020 roku 30,4 proc. ankietowanych zadeklarowało, że raczej istotne są dla nich warunki hodowli kur, a dla 40,5 proc. jest to zdecydowanie istotne. Dane pokazują, że Polacy chcą, aby kurom żyło się jak najlepiej. 

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, co ma do powiedzenia o cenach nad polskim morzem znany youtuber. Ten tekst poświęcony został AgroUnii, która krytykuje dostępne w sklepach sieci Biedronka warzywa.

Wiele sklepów, takich jak Carrefour, Auchan i ALDI, całkowicie zrezygnowało z promowania sprzedaży jajek z chowu klatkowego, a także znacznie ograniczyło ich udział w ogólnej sprzedaży jajek. Biedronka z kolei całkowicie wycofała takie jajka ze sklepów w Warszawie, a w reszcie kraju mają one zniknąć na początku 2022 roku.

Źródło: chas53, Getty Images Pro

Dlaczego chów klatkowy jest zły?

Kury hodowane w taki sposób mają bardzo złe warunki do życia. Brak dostępu do naturalnego światła i świeżego powietrza oraz przestrzeń do życia, dla każdej pojedynczej kury, wynosząca niewiele więcej niż kartka A4 sprawiają, że ptaki cierpią przez całe życie.

Każdy inny typ hodowli znacznie zwiększa jakość życia zwierząt, co może przekładać się na smaczniejsze i bardziej odżywcze jajka. Warto dodać, że stosunek ceny do jakości takich jajek jest nieporównywalnie większy, niż jajek z chowu klatkowego. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: otwarteklatki.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >

Produkty

Jak rozpoznać dobre oscypki?

Czytaj więcej >

Produkty

Gdzie na grzyby we wrześniu?

Czytaj więcej >
Vibovit jest jednym ze smaków dzieciństwa

Produkty

Niezapomniany smak dzieciństwa: Vibovit

Czytaj więcej >
Kartacze są przepyszne

Produkty

Niezawodny przepis na kultowe kartacze

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed partiami lodów z Biedronki

Czytaj więcej >