Smakosze.pl
Pizza

canva/StockSnap, pixabay

Jedzenie w restauracjach będzie coraz droższe?

14 Września 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Restauracje i cała branża gastronomiczna stoi przed wielkim znakiem zapytania w kontekście przyszłości. Restauratorzy obawiają się podwyżek, które już teraz mają miejsce w całej Polsce. Wielu klientów może się zrazić do jedzenia na mieście, ponieważ będą decydować pomiędzy większymi cenami a mniejszymi porcjami.

Restauracje od początku pandemii nie mają łatwo. Na początku zostały obarczone licznymi obostrzeniami, zakazami czy nawet całkowitym zamknięciem. Tego okresu wiele knajp nie przetrwało.

Te, które zdołały utrzymać się na powierzchni dzięki transformacji z obsługi stacjonarnej na wydawanie jedzenia na wynos, ponownie mogą mieć ogromne problemy. Tym razem przez podwyżki w najróżniejszych segmentach pracy.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Wizyty w restauracjach mogą być coraz droższe

Portal money.pl przeprowadził kilka rozmów z właścicielami kawiarni, piekarni i restauracji. Restauratorzy zdradzają swoje największe obawy, związane głównie z podwyżkami prądu.

- Z miesiąca na miesiąc dostałam podwyżkę prądu o 40 procent. W tym roku za energię elektryczną i gaz płacę dwa razy tyle, co w poprzednim - wyjawiła money.pl pani Anna, właścicielka kawiarni.

Ciasto Ewy Wachowicz

Ciasto z jabłkami Próżniak od Ewy Wachowicz - prosty przepis

CZYTAJ DALEJ

Choć przedsiębiorcy mający umowy na energię elektryczną ze stałą ceną większych zmian w cenie prądu jeszcze nie odczuli, na początku 2022 roku ma się to zmienić. Analitycy przewidują bowiem, że ceny prądu wzrosną wtedy nawet o 50%.

Drożeje praktycznie wszystko

Podwyżkom poza prądem uległy również sprzęty gastronomiczne z powodu wzrostu cen stali nierdzewnej, podrożała żywność oraz chemia wykorzystywana do czyszczenia kuchni czy sal restauracyjnych.

Masz ochotę na inne pyszne przepisy? W tym artykule zdradzamy, jak wykonać pyszną pastę z grzybów leśnych. Ten tekst poświęcony został plackom z kiszonych ogórków, które są lepsze od ziemniaczanych.

Dodatkowym problemem jest brak chętnych do pracy. Ludzie nie chcą pracować za proponowane przez restauratorów stawki, lecz ci nie mają możliwości, aby płacić im więcej. Koszty utrzymania biznesu rosną bowiem z roku na rok.

- My naprawdę nie mamy więcej pieniędzy, ale kandydaci podnoszą swoje oczekiwania. A jak znajdzie się pracownika za niską stawkę, to jego kompetencje i zaangażowanie również są niskie. Musimy płacić więcej, ale to będzie miało przełożenie na ceny - tłumaczy pan Piotr, przedsiębiorca posiadający niewielką piekarnię.

Burgery i frytki

Źródło: canva/StockSnap, pixabay

Jak dobrze znasz potrawy z czasów PRL-u? Nie bądź zbyt pewny siebie, tylko geniusz zgadnie wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 10

Z czego najczęściej jadano kotlety w czasach PRL-u?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: money.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ug

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Restauracje nie chcą ich sprzedawać

Restauracje

Kelnerzy nie chcą ich sprzedawać. Absurd w polskich restauracjach

Czytaj więcej >
Polacy w restauracji

Restauracje

Największe grzechy Polaków w restauracjach

Czytaj więcej >
Okropne zachowanie kelnera

Restauracje

Okrutne zachowania kelnera w restauracji

Czytaj więcej >
Nastolatek nie spodziewał się ataku

Restauracje

Nagły atak ptaka na jedzącego nastolatka

Czytaj więcej >
Kelnerka uratowała dziecko

Restauracje

Bohaterskie zachowanie kelnerki w restauracji

Czytaj więcej >

Restauracje

Szef kuchni trafił na wyjątkowego homara

Czytaj więcej >