Jesienią zawsze trzeba to zrobić z jabłonią. Inaczej w przyszłym roku plony będą marne
Jesienią z jabłoni zbieramy ostatnie owoce. Warto w tym czasie pamiętać o zabiegu, który zaważy na przyszłorocznych plonach. Dzięki niemu czeka nas urodzaj jabłek.
Jesienią przytnij jabłonie
Jesień to pora roku, podczas której warto przygotować drzewka owocowe na przyszły sezon. Jabłoniom przyda się przycinanie, które ma wpływ na zbiory owoców w kolejnym roku. Jesienne przycinanie jabłoni sprawi, że drzewo będzie pięknie owocować. Przycinanie zapobiegnie też chorobom jabłoni i zadba o kondycję drzewa.
Jeśli zabieg przycinania odpowiednio przeprowadzimy, to owoce będą dorodne i będzie ich dużo. Gałęzie drzewa ugną się pod soczystymi i zdrowymi jabłkami . Przycinanie jest nie tylko zabiegiem estetycznym, który nadaje ładny kształt jabłoni. To również czynność, która wpływa na przyszłoroczne zbiory jabłek .
Dlaczego warto przycinać jabłoń?
Przycinanie drzewa wpływa na pobudzenie jego wzrostu. To z kolei wpływa na jakość i wielkość zbiorów. Gdy kończy się sezon wegetacyjny, przycinanie dla jabłoni nie będzie stresujące. To potrzebny i skuteczny zabieg pielęgnacyjny dla rośliny . Dobrze wykonane przycinanie redukuje zagęszczenie korony drzewa.
Dzięki temu dociera do środka więcej słońca. To ma niebagatelny wpływ na dojrzewanie owoców . Doświetlenie i przewiew mają też wpływ na ograniczenie chorób grzybowych drzewa. Mowa o mączniaku i parchu jabłoni. Przycinanie wpływa na niekontrolowany wzrost jabłoni, które może osłabiać drzewo.
Kiedy przycinać jabłonie?
Jabłonie przycinamy, gdy opadną liście. Należy zdążyć przed pierwszymi mrozami. Najlepiej przycinać jabłoń w październiku lub najpóźniej na początku listopada. Po opadnięciu liści drzewa wchodzi w stan spoczynku zimowego. Cięcie nie wpływa na rozrost nowych pędów. Jeśli jabłoń przytniemy zbyt wcześnie, to drzewo może wypuścić młode pędy. Niestety czeka ich zamarznięcie.
Gdy jesień jest zbyt mokra lub mroźna, to poczekajmy do wiosny. Przycinanie wymaga odpowiedniej wiedzy i techniki. Najpierw trzeba usunąć, chore, martwe i uszkodzone gałęzie. Trzeba wyciąć gałęzie, które ocierają się o siebie i zabierają światło w koronie drzewa. Najlepiej skrócić gałęzie o ⅓ długości . Pędy rosnące pionowo też powinny być usunięte. Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić wyśmienity sos grzybowy. Informowaliśmy o promocjach mleka i mięsa w Biedronce.
Źródło: newsy.przyslijprzepis.pl