Jeśli robisz przetwory, koniecznie wstaw słoiki do zmywarki. Nawet nie wiesz co możesz zyskać
Lato dla smakoszy to czas pełen kulinarnych wyzwań. Bogactwo sezonowych warzyw i owoców zachęca do robienia przetworów. Te będą pysznie szczególnie smakować w długie zimowe wieczory. Jednak najpierw musimy dokonać pasteryzacji. Przyda się do niej jeden ze sprzętów w naszej kuchni.
Pasteryzacja, czyli ważny proces kulinarny
Pasteryzacja ma ogromne znaczenie podczas przygotowywania przetworów. To właśnie od tego procesu konserwowania żywności zależy, czy nasze dżemy, soki i konfitury się udadzą i będą zdatne do spożycia. Zwykle przetwory pasteryzuje się w ten sposób, że gotuje się je w garnku przez 20 minut.
Ten sposób przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Jednak dla tego klasycznego sposobu jest alternatywa. Teraz możesz pasteryzować słoiki przy użyciu zmywarki. To prosty sposób dzięki, któremu zaoszczędzisz dużo czasu.
Jak pasteryzować przetwory w zmywarce?
Pasteryzację robimy po to, by pozbyć się bakterii i drobnoustrojów. Warto pamiętać, że im większy słoik, tym dłużej powinna trwać pasteryzacja. Słodkie przetwory- takie jak: dżemy i soki wystarczy krócej pasteryzować. Natomiast takie przetwory jak warzywa w zalewie octowej trzeba poddać dłuższej pasteryzacji.
Pasteryzowanie w zmywarce to przede wszystkim duża oszczędność czasu. Mniejsze słoiki ustawmy w wyższej szufladzie, a te większe- w dolnej. Słoiki warto ustawiać jeden przy drugim. W zmywarce ustawiamy najwyższy program- np. 70 stopni- mycie garnków. Taki program trwa nawet 2 ½ godziny. Zmywarkę włączamy, zamykamy i słoiki się pasteryzują.
Pasteryzowanie w zmywarce, czyli oszczędność czasu
Po wyjęciu ze zmywarki- słoiki są gorące, czyste i zapasteryzowane. Gdy słoiki wystygną- trzeba ustawić je w chłodnym miejscu wieczkami do góry. Pasteryzować można tylko zdrowe warzywa i owoce. Wszelkie zepsute, spleśniałe fragmenty nie wystarczy usunąć.
Trzeba wyrzucić takie owoce i warzywa. Nie nadają się do jedzenia i pasteryzowania. Z owoców do pasteryzacji świetnie nadają się: truskawki, maliny, wiśnie, czereśnie, morele, brzoskwinie, porzeczki, agrest, gruszki i jagody. Z warzyw śmiało możemy pasteryzować: ogórki, cukinie, paprykę, pomidory, kalafior, dynię, kapustę i buraki. Pisaliśmy o ogórkach w indyjskiej zalewie. Podawaliśmy też przepis na wiśnie w syropie od siostry Anastazji.
Źródło: Facebook/Jaka Matka Taka Córka, smaker.pl