Kapusta kiszona może się zepsuć. Tak to sprawdzisz
Kapusta kiszona to nie lada rarytas. Chętnie stosujemy ja w kuchni i doceniamy wartości dla naszego zdrowia. Niestety, kapusta kiszona może się też zepsuć. Podpowiadamy, w jaki sposób można to sprawdzić.
Kapusta kiszona, którą uwielbiamy
Kapusta kiszona ma wyjątkowy smak, za którym przepada wielu z nas. Robimy z niej surówki, bigos i kapuśniak . Zasmażamy i podajemy z kotletami schabowymi. Wiemy, że kapusta kiszona wzmacnia naszą odporność, dobrze wpływa na układ trawienny, serce i układ krążenia.
Dzięki jedzeniu tej kiszonki skóra jest zdrowsza, a my dostarczamy organizmowi niezłą porcję witamin. Kiszenie kapusty to kontrolowany proces fermentacji tego warzywa . Mamy świadomość jak to robić. Jednak niestety czasem kapusta kiszona się psuje. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z zepsutą kapustą kiszoną?
Jak sprawdzić czy kapusta kiszona się zepsuła?
Kiszenie kapusty to fermentowanie, podczas którego powstaje kwas mlekowy. Dzięki niemu kapusta zyskuje ten wyjątkowy smak i wartości odżywcze. Kapusta kiszona może się zepsuć w wyniku użycia warzywa o niskiej jakości. Powodem może być też niewłaściwe kiszenie i nieodpowiednie przechowywanie.
Pod żadnym pozorem nie można jeść zepsutej kapusty kiszonej . Grozi to zatruciem pokarmowym, wymiotami, nudnościami i bólami głowy. Jak rozpoznać, że kapusta kiszona się zepsuła? Nabiera ona szarego koloru. Zapach jest odrażający, bo taka zepsuta kapusta cuchnie.
Zalewa prawdę nam powie
W zalewie z kapusty kiszonej od razu zauważymy pleśń, bąbelki i pianę. Płyn wyraźnie się podnosi. Zepsuta kapusta kiszona staje się bardziej miękka i rozmoczona . Jednak niektóre sygnały mogą być mylące. Kapusta kiszona staje się bardziej przekwaszona. Wówczas warto odcisnąć ją z solanki i wypłukać.
Do zbyt gorzkiej kapusty kiszonej można dołożyć suszoną śliwkę. Taka kapusta nie jest zepsuta. Podobnie jak ta na zalewie, której pojawia się kożuch . Można go zdjąć, ale też trzeba wiedzieć, że brak izolacji kapusty może doprowadzić do rozwoju pleśni. Pisaliśmy o tym, jak zrobić ciasto Marlenka z miodu i kajmaku. Polecaliśmy przepis na kotlety mielone z orzechami włoskimi.