Kiedy banan jest zepsuty? Widząc takie ślady w owocu, natychmiast go wyrzuć
Wiesz, po czym poznać, że banan jest zepsuty? Sprawdź, czy nakrapiana lub czarna skórka od razu go eliminuje. Jedno jest pewne, gdy zobaczysz w miąższu banana takie ślady, jak na zdjęciu, od razu go wyrzuć. Zjedzenie takiego owocu może być niebezpieczne dla zdrowia.
Banany to jedne z najpożywniejszych owoców. Dostarczają sporo cukru, ale też potasu. Poza tym są bogate w magnez, wapń i fosfor oraz w liczne witaminy. Jeden dojrzały banan dostarcza nam ok. 100 kcal. Można nim więc zaspokoić głód.
Najsmaczniejsze banany wyglądają tak, jak z obrazka. Mają idealnie żółtą skórkę, bez żadnych skaz. Kolor skórki wskazuje na stopień dojrzałości owocu. Im więc jest ona bardziej żółta, tym miąższ banana będzie bardziej dojrzały i słodszy. Jeść można też banany z zielonkawą skórką. W mniejszym stopniu podnoszą one indeks glikemiczny. Są więc mniej tuczące, jednak trudniej strawne.
Jak poznać, że banany są zepsute?
Niektórzy unikają jedzenia bananów z brązowymi cętkami, a one akurat nie są zepsute ani szkodliwe tylko bardzo dobrze dojrzałe. Co więcej, zjeść można też banany, które mają brązową skórkę, ale pod spodem znajduje się śnieżnobiały, twardy miąższ.
Należy natomiast uważać na banany, których skórka jest czarna, a miąższ ma czarne plamy i wygląda, jak zgnieciony. Są one miękkie i kwaśne w smaku. W takich bananach mogły się rozwinąć pleśnie, więc po ich zjedzeniu możemy mieć problemy żołądkowe.
Z całą pewnością należy unikać jedzenia bananów, w których przez środek miąższu przebiega czerwona linia. Wskazuje ona na to, że owoc został zainfekowany przez pleśń z gatunku nigrospora. Takie banany mogą być niebezpieczne dla osób uczulonych na tę pleśń.
Ogólnie należy unikać też bananów z widocznymi śladami pleśni, z których wycieka płyn, a także mają nieprzyjemny zapach, np. sfermentowanych owoców.
Jak przedłużyć świeżość bananów?
Na dobrą kondycję bananów wpływa ich właściwe przechowywanie. Najlepiej trzymać je w temperaturze pokojowej lub nieco niższej. Jeśli chcemy spowolnić ich dojrzewanie, możemy przykryć owoce kawałkiem folii aluminiowej lub trzymać je w zacienionym miejscu.
Bananom nie służy natomiast trzymanie w lodówce. Wtedy ich skórka szybko czarnieje, a miąższ robi się ciemny i miękki.
Z naszej strony dowiesz się też, jak należy obierać banany , a także, czy można jeść skórkę z banana .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Babcia Gramolka dodaje do ogórkowej nieoczywisty składnik. Cała rodzina od razu poprosi o dokładkę
-
Cukinia w chrupiącej panierce z niespodzianką. Intensywny smak detronizuje inne smażone przekąski
Źródło: kobieta.onet, zywienie.abczdrowie