Jak najlepiej obierać banany? Odpowiedź jest zaskakująca
Skórkę banana usuwacie, zaczynając od strony ogonka? To spory błąd, który przy bardziej dojrzałych owocach może zakończyć się ich zmiażdżeniem. Zdecydowanie łatwiej będzie, gdy proces rozpoczniemy od przeciwnego końca banana. Podpowiadamy jak to zrobić i wyjaśniamy, dlaczego właśnie taka metoda jest poprawna.
Banan jest pysznym słodkim owocem, który doskonale sprawdza się nie tylko jako słodka przekąska, ale też dodatek do owsianki czy baza do upieczenia wyśmienitego chlebka. Przygotowanie go do dalszych kulinarnych czynności zwykle nie nastręcza problemów, lecz zdarza się, że końcówka banana ulega uszkodzeniu. Wszystko dlatego, że obieranie dość często zaczynamy ze złej strony.
Jak dobrze obrać banana?
Jeśli kiedykolwiek napotkaliście trudność, w usunięciu skórki owocu, korzystając ze, skądinąd dość intuicyjnego, sposobu polegającego na pociągnięciu za długi ogonek, ten patent z pewnością wam się spodoba. Zadziała dobrze także na wyjątkowo dojrzałe okazy.
Wystarczy wziąć banana w palce tuż nad samą czarną końcówką i mocno ścisnąć, by skórka pękła. Następnie już bez trudu uda nam się usunąć kolejne kawałki żółtej otoczki. Korzystając z powyższego patentu, zachowamy owoc w całości i ograniczymy możliwość ubrudzenia dłoni.
Dlaczego wydaje nam się, że banana można obierać od ogonka?
Jedną z przyczyn takiego postępowania może być fakt, iż możliwe jest chwycenie za tę część owocu. Tak długi ogonek może sugerować też, że banan właśnie w ten sposób rośnie. Obranie go od góry potencjalnie stanowić może naturalną konsekwencję takiego myślenia.
Warto jednak wiedzieć, że jest to dół owocu. Banany rosną małym czarnym fragmentem do góry i to właśnie ta część rarytasu jest najbardziej miękka. Z tego względu obieranie w pozornie mniej intuicyjny sposób jest prostsze — łatwo jest bowiem doprowadzić do pęknięcia skórki w tym miejscu.
Część osób może obawiać się oczyszczania owocu ze skórki począwszy od tej strony ze względu na błędne przekonanie, że czarna barwa świadczy o obecności groźnych robaków w tej części banana. Jest to jednak mit, który niestety jest chętnie powtarzany.
Źródło zdjęcia: canva/Ika Rahma
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Lekka wiosenna zupa jarzynowa. Prosty przepis na tani i szybki obiad
Kruche drożdżowe rogaliki siostry Anastazji. Pyszne śniadanie
Zachwycająca mizeria po włosku. Zapomnisz o innych surówkach
Źródło: eska, kuchnia.wp