Kiedy najlepiej jeść owoce?
Kiedy najlepiej jeść owoce? To pytanie może zaskoczyć wiele osób. W końcu powszechnie wiadomo, że dostarczają one organizmowi wiele substancji odżywczych i wodę, więc można by pomyśleć, że powinno się wprowadzać je do diety jak najczęściej i jeść na równi z warzywami. Tak jednak nie jest.
Czy owoce są zdrowe?
Jedzenie owoców z pewnością może pozytywnie wpłynąć na nasz organizm. Są one bowiem źródłem błonnika, witamin A, C oraz z grupy B. Zawierają też sporo potasu i polifenoli, które cechują się właściwościami przeciwutleniającymi.
Jednak są też źródłem cukrów prostych , przede wszystkim fruktozy, glukozy oraz sorbitolu . Co za tym idzie, po spożyciu owoców o wysokim Indeksie Glikemicznym poziom insuliny gwałtownie rośnie, by następnie równie szybko spaść.
Efektem tego jest nasilające się poczucie głodu , skłaniającego nas do podjadania, mogącego z kolei doprowadzić do otyłości . Dlatego też częściej powinniśmy wybierać owoce o niskim IG, takie jak jabłka czy śliwki, które trawione są wolniej, dzięki czemu mniej kalorii odkłada się w organizmie.
Jak często jeść owoce?
Owoce i warzywa to podstawowy składnik naszej diety. Znajdują się na pierwszym poziomie Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Dietetycy radzą, by owoce i warzywa stanowiły połowę tego, co zjadamy każdego dnia. Jednak w odpowiednich proporcjach.
Zaleceniem lekarzy jest spożywanie ich w proporcjach: 3/4 warzywa i 1/4 owoce. Przy czym powinno się spożywać co najmniej jedną porcję owocu w ciągu dnia. Doradza się jedzenie ok. 400 g owoców w ciągu 24h.
Źródło: Pixabay/StockSnap
Kiedy najlepiej jeść owoce - rano czy wieczorem?
Owoce powinno się jeść przede wszystkim rano. Wtedy też dostarczają nam one energii, pobudzającej mózg do pracy i zwiększającej jego wydajność . Dlatego też najlepiej dodawać je do pierwszego lub drugiego śniadania. Jeśli zjesz owoce przed południem, dostarczona z nimi energia zostanie zużyta do popołudnia.
Odradza się jedzenie surowych owoców między posiłkami, gdyż powoduje to wzrost łaknienia i zwiększa ryzyko podjadania. Osoby, które lubią jeść owoce na kolację, powinny wziąć pod uwagę fakt, że wieczorami nasz metabolizm spowalnia, więc dostarczone przed snem cukry proste nie zostaną zużyte, tylko zmagazynowane w tkance tłuszczowej.
Choć obecnie sezonowe owoce są dość drogie , to i tak warto wprowadzić je do swojej diety. Najlepiej jednak spożywać je z jogurtami, kefirami, twarożkami czy płatkami zbożowymi, co pozwala uniknąć szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Medicover, Poradnik Zdrowie, Żywienie ABCZdrowie