Smakosze.pl
Truskawki i czereśnie

Canva / Pexels / Nikita Belokhonov

Kiedy ceny truskawek i czereśni zaczną spadać?

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Bez wątpienia truskawki i czereśnie są uwielbianymi owocami, do których nikogo nie trzeba przekonywać. Niestety, na razie musimy za nie zapłacić nie lada pieniądze. Smakosze czekają, aż nastąpi obniżka cen. Ostatnie doniesienia nie napawają optymizmem.

Smakowite truskawki i czereśnie od lat cieszą się sporą popularnością wśród smakoszy. Nietrudno natknąć się na osoby, które mogłyby nieustannie zajadać się tymi pysznymi owocami. Wielu miłośników swojskich smaków z niecierpliwością oczekuje dnia, w którym truskawki i czereśnie stanieją.

Czereśnie i truskawki warte krocie

Każdy, kto lubi truskawki i czereśnie, doskonale zdaje sobie sprawę, że aktualnie można za nie zapłacić spore pieniądze. Niedawno wspominaliśmy o rekordowo wysokich cenach. Okazuje się, że na niektórych straganach sięgają one nawet 163 złotych za kilogram czereśni.

Niektórzy smakosze postanowili sadzić truskawki we własnym ogródku. Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, jak to zrobić. Nie każdy ma jednak taka możliwość. Wówczas nie pozostaje nic innego jak kupienie ich w sklepie lub targu.

Winę za wysokie ceny truskawek i czereśni w znacznej mierze ponoszą marcowe przymrozki, które wystąpiły w wielu krajach europejskich. Między innymi dlatego płacimy więcej nawet za importowane owoce.

Na niższe ceny za truskawki i czereśnie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Eksperci uważają, że najpewniej nastąpi to dopiero w drugiej połowie czerwca. W związku z tym w maju i podczas czerwcowego długiego weekendu wielu smakoszy będzie musiało obejść się smakiem. Z pewnością spotka się to z dezaprobatą wielbicieli owoców.

To jak finalnie będą prezentowały się ceny truskawek i czereśni nie jest jeszcze przesądzone. Bardzo wiele zależy od tego, jakie warunki pogodowe będą nam towarzyszyły w najbliższych tygodniach. Na razie musimy cierpliwie czekać.

(Canva / Jaspe)

Jakich cen spodziewają się eksperci?

W tym roku truskawki i czereśnie będą najprawdopodobniej droższe niż w ubiegłym sezonie. Wszystko przez inflację i wyższych kosztów uprawy, na które składają się między innymi opłaty za wodę i prąd. Nie bez znaczenia jest także wzrost cen paliwa, środków ochrony roślin i nawozów.

Łukasz Różyc, który prowadzi gospodarstwo sadownicze, w rozmowie z portalem Wiadomości Handlowe przyznał, że prawdopodobnym jest, iż truskawki w szczycie sezonu będą kosztowały 6 złotych za kilogram. Mowa o cenach hurtowych.

Dla konsumentów oznaczałoby to koszt kilograma truskawek na poziomie 8 złotych. Nie jest to najniższa cena, jednak warto zauważyć, że aktualnie owoce są znacznie droższe. Nie można zapomnieć o innych smakołykach. Przykładowo jabłka w hurcie można dostać za złotówkę za kilogram. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >