Smakosze.pl
Truskawki i czereśnie

Canva / Pexels / Nikita Belokhonov

Kiedy ceny truskawek i czereśni zaczną spadać?

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Bez wątpienia truskawki i czereśnie są uwielbianymi owocami, do których nikogo nie trzeba przekonywać. Niestety, na razie musimy za nie zapłacić nie lada pieniądze. Smakosze czekają, aż nastąpi obniżka cen. Ostatnie doniesienia nie napawają optymizmem.

Smakowite truskawki i czereśnie od lat cieszą się sporą popularnością wśród smakoszy. Nietrudno natknąć się na osoby, które mogłyby nieustannie zajadać się tymi pysznymi owocami. Wielu miłośników swojskich smaków z niecierpliwością oczekuje dnia, w którym truskawki i czereśnie stanieją.

Czereśnie i truskawki warte krocie

Każdy, kto lubi truskawki i czereśnie, doskonale zdaje sobie sprawę, że aktualnie można za nie zapłacić spore pieniądze. Niedawno wspominaliśmy o rekordowo wysokich cenach. Okazuje się, że na niektórych straganach sięgają one nawet 163 złotych za kilogram czereśni.

Niektórzy smakosze postanowili sadzić truskawki we własnym ogródku. Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, jak to zrobić. Nie każdy ma jednak taka możliwość. Wówczas nie pozostaje nic innego jak kupienie ich w sklepie lub targu.

Winę za wysokie ceny truskawek i czereśni w znacznej mierze ponoszą marcowe przymrozki, które wystąpiły w wielu krajach europejskich. Między innymi dlatego płacimy więcej nawet za importowane owoce.

Na niższe ceny za truskawki i czereśnie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Eksperci uważają, że najpewniej nastąpi to dopiero w drugiej połowie czerwca. W związku z tym w maju i podczas czerwcowego długiego weekendu wielu smakoszy będzie musiało obejść się smakiem. Z pewnością spotka się to z dezaprobatą wielbicieli owoców.

To jak finalnie będą prezentowały się ceny truskawek i czereśni nie jest jeszcze przesądzone. Bardzo wiele zależy od tego, jakie warunki pogodowe będą nam towarzyszyły w najbliższych tygodniach. Na razie musimy cierpliwie czekać.

(Canva / Jaspe)

Jakich cen spodziewają się eksperci?

W tym roku truskawki i czereśnie będą najprawdopodobniej droższe niż w ubiegłym sezonie. Wszystko przez inflację i wyższych kosztów uprawy, na które składają się między innymi opłaty za wodę i prąd. Nie bez znaczenia jest także wzrost cen paliwa, środków ochrony roślin i nawozów.

Łukasz Różyc, który prowadzi gospodarstwo sadownicze, w rozmowie z portalem Wiadomości Handlowe przyznał, że prawdopodobnym jest, iż truskawki w szczycie sezonu będą kosztowały 6 złotych za kilogram. Mowa o cenach hurtowych.

Dla konsumentów oznaczałoby to koszt kilograma truskawek na poziomie 8 złotych. Nie jest to najniższa cena, jednak warto zauważyć, że aktualnie owoce są znacznie droższe. Nie można zapomnieć o innych smakołykach. Przykładowo jabłka w hurcie można dostać za złotówkę za kilogram. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >
 Kurkuma jest bardzo zdrowa

Produkty

Dlaczego warto regularnie jadać kurkumę?

Czytaj więcej >