Poznajesz danie ze zdjęcia? Teraz jest najlepszy czas, by je przygotować. Mamy przepis z 1871 r.
Sezon na śliwki jest w pełni, dlatego grzechem byłoby zapomnieć o przygotowaniu pysznych knedli ze śliwkami. Banalnie proste ciasto i soczyste pyszne owoce są gwarantem sukcesu. Przedstawiamy oryginalny, ponad stuletni przepis na to danie.
Knedle ze śliwkami są pysznym daniem obiadowym na słodko. Wykonanie ich jest bardzo łatwe i wymaga zaledwie kilku podstawowych składników. Gotową potrawę polewa się rozpuszczonym świeżym masłem. To sprawdzona receptura sprzed wielu lat.
Przepis na pyszne knedle ze śliwkami
Składniki:
-
1 jajko
-
1 łyżka mleka
-
1/2 szklanki mąki pszennej
-
12 śliwek węgierek
-
500 g ziemniaków
-
opcjonalnie miód/cukier do dosłodzenia śliwek
Jak przygotować klasyczne knedle ze śliwkami?
Ziemniaki na knedle ze śliwkami obierz i ugotuj w osolonej wodzie. Następnie utłucz je na jednolita masę . Do masy dodaj łyżkę mleka i odstaw całość do przestudzenia .
Do chłodnej masy na knedle ze śliwkami dodaj jajko . Wymieszaj je z ziemniakami a następnie przesiej do całości pół szklanki mąki . Przez chwilę wyrabiaj powstałe ciasto za pomocą dłoni .
Przygotuj owoce na knedle ze śliwkami. Każdy z nich umyj, przekrój na pół i usuń pestkę . Jeśli zależy Ci na słodszym smaku dania, śliwki możesz oprószyć cukrem .
Od ciasta na knedle ze śliwkami odrywaj niewielkie porcje . Rozpłaszczaj je w dłoniach i na środek powstałego placka kładź jedną śliwkę . Następnie zamykaj owoce w cieście i formuj niewielkie kulki.
Knedle ze śliwkami wrzucaj na wrzącą wodę . Czas ich gotowania powinien wynosić ok. 10 minut . Do mieszania knedli używaj wyłącznie drewnianej łyżki . Metalowe przybory kuchenne mogą przyklejać się do ciasta, przez co powierzchnia knedli wyjdzie brzydka i poszarpana .
Gotowe knedle wykładaj na talerze. Podawaj je polane rozpuszczonym masłem z dodatkiem zrumienionej bułki tartej . W razie konieczności knedle można dosłodzić cukrem lub miodem. Przepyszne knedle przygotujesz także z nadzieniem z sera . Nasi sąsiedzi z Czech mają swój patent na knedle .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Cukier do kawy? Zapomnij. Miód sprawdzi się znacznie lepiej. Zanim go dodasz, pamiętaj o 2 zasadach
-
3 sprawdzone sposoby na puszyste naleśniki. Wszystko bez sody i proszku do pieczenia
-
Marynowana papryka z przepisu siostry Anastazji. Chrupiące, pyszne warzywo do słoików na zimę
Źródło: przepisytradycyjne, wg przepisu Lucyny Ćwierczakiewicz z 1871 roku