Smakosze.pl Dieta Tragedia na wakacjach, Brytyjka zatruła się lokalnym jedzeniem
OgnjenO, Getty Images

Tragedia na wakacjach, Brytyjka zatruła się lokalnym jedzeniem

7 lipca 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Zemsta faraona to dolegliwość, na którą według wielu źródeł choruje nawet połowa turystów, odwiedzających Egipt i inne kraje Bliskiego Wschodu. Choroba ta objawia się ostrą biegunką, bólem brzucha i wymiotami. Pewna kobieta prawie przypłaciła życiem po zakażeniu się ową przypadłością.

Zemsta faraona to bardzo powszechna dolegliwość, z którą spotykają się turyści z całego świata, odwiedzający kraje Bliskiego Wschodu. To właśnie w tej części świata można najłatwiej na nią zachorować.

Będąc w egzotycznym miejscu, ciężko powstrzymać się od jedzenia i picia lokalnych produktów. Niestety, brak ostrożności oraz lekkomyślność mogą całkiem zniszczyć wyjazd do nawet najczystszej lokalizacji.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej filmu:

Tragedia turystki podczas wakacji w Egipcie

Dwie bliźniaczki Anna i Jess Doherty wybrały się do Egiptu na wymarzone wakacje. Po 4 dniach zaczęły mieć problemy żołądkowo-jelitowe, lecz Anna czuła się znacznie gorzej. Dlatego postanowiły udać się do przychodni.

W placówce podano jej kroplówkę oraz antybiotyki, które w Wielkiej Brytanii są wycofane z powodu zbyt wielu skutków ubocznych. Do końca wyjazdu kobieta czuła się tragicznie, a po powrocie do domu jej zdrowie znacznie się pogorszyło, co zmusiło ją do hospitalizacji.

Jej stan był na tyle zły, że podłączono ją pod respirator. Badania wykazały, że cierpi na zespół hemolityczno-mocznicowy, który może być efektem zakażenia bakteriami E.coli, lub skutkiem ubocznym zażytych leków. Zakażenie to nazywane jest również zemstą faraona.

obraz 2021-07-07 175108
undefined

Anna Doherty w szpitalu. Źródło: Facebook.com

Czym jest zemsta faraona?

Jeśli nie możesz doczekać się na wyjazd do Egiptu czy innego kraju na Bliskim Wschodzie, warto znać zagrożenia, na jakie jest się wystawionym w takim regionie. Popularna choroba, która formalnie nazywana jest biegunką podróżnych, może znacznie uprzykrzyć wypoczynek.

Jej objawami są najczęściej biegunka, wymioty, nudności, gorączka oraz bóle brzucha, co bardzo łatwo jest pomylić ze zwykłym zatruciem pokarmowym. W praktyce nie jest to jednak wywołane stricte jedzeniem, lecz patogenami żyjącymi w żywności.

Brakuje ci przepysznych i łatwych przepisów? Zajrzyj do innych naszych tekstów, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy i najprostszy sposób na soczyste kotlety mielone. Ten tekst poświęcony został ogórkom konserwowym - tak prostej receptury nie znajdziesz nigdzie indziej.

W 80 proc. przypadków jest ona wywoływana przez bakterie, a w pozostałych 20 proc. powodem złego samopoczucia są wirusy. Pierwsze objawy obserwuje się po 2-3 dniach od przyjazdu i ustępują po około 3-4 dniach. Aby uniknąć zakażenia, należy pić wyłącznie butelkowaną wodę, nie jeść w podejrzanych miejscach, często myć ręce i przyjmować probiotyki. Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: mubi.pl; parenting.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy