Smakosze.pl Produkty Koniec z plastikiem w sklepach spożywczych?
canva/deji

Koniec z plastikiem w sklepach spożywczych?

7 czerwca 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Plastik jest obecny wszędzie - pakujemy w niego produkty, paczki, korzystamy z reklamówek czy przechowujemy w nim jedzenie. Od lipca tego roku zakazane będzie jednak wprowadzanie na rynek jednorazowych produktów z plastiku. Odpowiada za do nowa dyrektywa Unii Europejskiej Single Use Plastic.

Motorem napędowym do wytworzenia pierwszych tworzyw sztucznych, była chęć stworzenia substytutu dla  niektórych trudno dostępnych surowców pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza kości słoniowej. Z plastiku zaczęto produkować mnóstwo produktów codziennego użytku.

Z początku nikt nie przeczuwał, że materiał ten może okazać się szkodliwy - okazało się jednak, że cząsteczki plastiku szkodzą nie tylko środowisku wokół nas, lecz również ludziom, a szczególnie najmłodszym dzieciom.

Plastik wycofany z UE

Według WWF, selektywna zbiórka odpadów z tworzyw sztucznych nie pomaga w ograniczeniu jego ilości, przez co, pomimo największych starań państw i organizacji, plastik zanieczyszcza środowisko. Dlatego Unia Europejska postanowiła podjąć stanowcze kroki.

Zgodnie z unijnym prawem nie będziemy mogli używać jednorazowych naczyń, jednorazowych kubków, sztućców wyprodukowanych z tworzyw sztucznych. Zastąpią je inne materiały, bardziej przyjazne dla środowiska - powiedział dla agencji Newseria Biznes dr inż. Krystian Szczepański.

Aby dyrektywa obowiązywała również w Polsce, nasz kraj musi wprowadzić odpowiednie przepisy. Obecnie przepisy są jeszcze w trakcie przygotowywania, dlatego zakaz używania jednorazówek z plastiku może wejść w życiu później niż w lipcu.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, co ma do powiedzenia o cenach nad polskim morzem znany youtuber. Ten tekst poświęcony został jajkom z chowu klatkowego, które już niedługo znikną z większości dużych sieci sklepów.

Plany na przyszłość

Zakaz jendorazówek to nie wszystko, co Unia Europejska planuje wprowadzić. Od 2025 roku, na terenie całej UE ma zostać wprowadzony także zakaz używania plastikowych butelek z zakrętkami luzem, oraz zwiększony zostanie poziom recyklingu.

Do 2023 roku opakowania plastikowe mają być wykonane minimum w 25 proc. z materiałów odzyskanych. Niestety to może oznaczać, że wiele produktów codziennego użytku podrożeje, z powodu większych kosztów produkcji, czy poszukiwania ekologicznych alternatyw.

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które są wykonane z zamienników plastiku. Jednorazowe sztućce, tacki, kubeczki wyprodukowane z pozostałości po produkcji żywności, czy szczoteczki do zębów wykonane z bambusa - już niedługo może się okazać, że mieszkańcy Polski i całej UE będą mogli kupować tylko je.

Projekt bez tytułu - 2021-06-07T175037.016
Reklamówka w oceanie

Źródło: Memorystockphoto, Getty Images Pro

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy