Smakowite kotlety jaglane z grzybami. Podane z surówką z dyni stanowią pyszny jesienny obiad
Kotlety jaglane z grzybami są lekkie i pięknie pachną. Zdrowe danie fantastycznie komponuje się z prostą surówką z dyni. Razem stanowią pyszną jesienną kompozycję. Koniecznie spróbujcie — idealny jako posiłek dla całej rodziny.
Kotlety jaglane z grzybami i surówka z dyni stanowią idealne połączenie. Aromatyczne danie ma iście jesienny charakter — do kotletów dodamy kurki, a w surówce pierwsze skrzypce zagra ulubione słodkie warzywo. Bardziej sezonowego posiłku nie można sobie wyobrazić. Musicie spróbować.
Przepis na kotlety jaglane z grzybami i surówkę z dyni
Składniki na kotlety jaglane:
-
180 g kaszy jaglanej
-
500 ml bulionu warzywnego lub wody
-
55 g bułki tartej
-
500 g kurek
-
1 duża cebula
-
3 ząbki czosnku
-
natka pietruszki wedle uznania
-
1 łyżka suszonego tymianku
-
sól i pieprz w ilości do smaku
-
olej rzepakowy do smażenia
Składniki na surówkę z dyni:
-
1 średni seler
-
400 g dyni np. piżmowej
-
1 większe jabłko, słodkie lub winne
-
4 łyżki oliwy z oliwek
-
1 spory ząbek czosnku lub dwa małe
-
1 łyżka soku z cytryny lub niepełna octu jabłkowego
-
sól i pieprz w ilości do smaku
Jak zrobić kotlety jaglane? Z surówką z dyni stanowią pyszne danie obiadowe
Kaszę jaglaną płuczemy na sicie. W garnku zagotowujemy bulion i wsypujemy do niego ziarno. Gotujemy około 13 minut pod przykryciem i na niewielkim ogniu. W tym czasie kasza powinna wchłonąć cały płyn.
Kurki oczyszczamy i kroimy je na mniejsze kawałki, jeśli są spore. Obieramy cebulę oraz czosnek. Siekamy. Na patelni rozgrzewamy olej i szklimy na nim cebulę. Pod koniec wrzucamy czosnek, a po około minucie grzyby.
Smażymy, aż kurki zmiękną, po czym doprawiamy całość tymiankiem, odrobiną soli i świeżo zmielonym pieprzem . Przenosimy je do pojemnika blendera. Dodajemy ugotowaną i przestudzoną kaszę jaglaną i bułkę tartą. Całość miksujemy na gładką masę.
Wsypujemy rozdrobnioną natkę pietruszki, a następnie wilgotnymi dłońmi formujemy niezbyt duże kulki. Układamy je na wyłożonej papierem do pieczenia blasze i pieczemy około pół godziny w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Podajemy z surówką z dyni.
Jak przygotować prostą surówkę z dyni? Jesienny przysmak smakuje obłędnie
W dużej misce umieszczamy sok z cytryny. Obieramy jabłko i sprawnie ścieramy je wprost do naczynia. Mieszamy uzyskane purée z sokiem z cytrusa. W ten sposób unikniemy ściemnienia masy.
Dynię i selera także pozbawiamy skórki. Ścieramy je na tarce o większych oczkach i dodajemy do jabłka. W szklance łączymy oliwę z oliwek, szczyptę soli, pieprz i przeciśnięty przez praskę czosnek. Uzyskany sos wlewamy do miski i mieszamy go surówką z dyni.
Na naszej stronie znajdziecie inne pomysły na bezmięsne kotlety. Polecamy marchewkowe pulpeciki z patelni — smakują fantastycznie i są bardzo sycące. Być może też spodoba wam się seler panierowany niczym schabowy .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Babcia Ewa zawsze robi ciasto na pierogi bez jajek. Wiadomo, czym je zastępuje
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama