Smakosze.pl
Cebula cebuli nierówna

Canva / Vladdeep

Który rodzaj cebuli jest najzdrowszy?

27 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Cebula często gości w naszych kuchniach. Wszystko za sprawą jej walorów smakowych, obok których nie sposób przejść obojętnie. Najczęściej wykorzystujemy białą, żółtą i czerwoną cebulę. Ostatnia z nich jest najzdrowsza. Jednak każda cebula ma swoje zalety.

Nie da się ukryć, że cebula odgrywa niezwykle istotną rolę w kulinariach. Niektórzy smakosze sięgają po nią niemal codziennie. Warto wiedzieć, że czerwona cebula ma znaczącą przewagę nad innymi odmianami.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Cebula cebuli nierówna

Nie od dziś wiadomo, że cebula jest bardzo zdrowym warzywem. W jej wnętrzu możemy natknąć się na wartościowe składniki odżywcze. Można ją nawet wykorzystać do walki z komarami.

Najczęściej w sklepach możemy się natknąć na białą, żółtą i czerwoną cebulę. Każda z nich ma inne zastosowanie w kulinariach. Oprócz tego różnią się od siebie zawartością składników odżywczych. Najwięcej znajdziemy ich w czerwonej odmianie.

Jakie zalety ma biała cebula?

Biała cebula charakteryzuje się delikatnym smakiem. Dobrze sprawdza się zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Najlepiej wykorzystywać ją do sałatek, zup, ryb oraz karmelizacji.

Kotlety mielone w przepysznej odsłonie

Niezwykle smakowite mielone z dodatkiem płatków owsianych

CZYTAJ DALEJ

Biała cebula z uwagi na swoją delikatność wskazana jest dla osób, które borykają się z problemami gastrycznymi. Dzięki niej możemy wzmocnić swoją odporność. Wykazuje ona działanie bakteriobójcze.

Żółta cebula jest bogactwem witamin

Nie da się ukryć, że żółta cebula najczęściej gości w naszych potrawach. Znajdziemy w niej między innymi witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę A, wapń, cynk, żelazo oraz siarkę. Za sprawą tych składników możemy uniknąć rozmaitych infekcji.

Żółta cebula dobrze sprawdza się jako dodatek do zup i sosów. Oprócz tego warto ja wykorzystać w potrawach, które długo się gotują. Jej smak można określić jako dosyć ostry. Można ją użyć w praktycznie wszystkich daniach.

Czerwona cebula jest najzdrowsza

Bez wątpienia czerwona cebula znacząco się wyróżnia na tle pozostałych odmian. Odnosi się to nie tylko do jej wyglądu. We wnętrzu czerwonej cebuli natkniemy się na dwa razy więcej przeciwutleniaczy.

Niestety czerwona cebula nie nadaje się do wszystkich potraw. Przeważnie dobrze sprawdza się w sałatkach i innych potrawach, gdzie można użyć jej na surowo. Godny uwagi jest przepis na surówkę, w której jednym ze składników jest czerwona cebula.

Czerwona cebula jest najzdrowsza

Czerwona cebula jest najzdrowsza

Canva / Olha_Afanasieva

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Smaczne; Coś dla zdrowia; Poradnik zdrowie; Gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >

Produkty

Jak rozpoznać dobre oscypki?

Czytaj więcej >

Produkty

Gdzie na grzyby we wrześniu?

Czytaj więcej >
Vibovit jest jednym ze smaków dzieciństwa

Produkty

Niezapomniany smak dzieciństwa: Vibovit

Czytaj więcej >
Kartacze są przepyszne

Produkty

Niezawodny przepis na kultowe kartacze

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed partiami lodów z Biedronki

Czytaj więcej >