Kudłaty baranek z ciasta od siostry Anastazji będzie ozdobą wielkanocnego stołu
Siostra Anastazja Pustelnik, najbardziej znana gotująca zakonnica w Polsce, jest ekspertką od kuchni świątecznej. Na Wielkanoc proponuje przygotowanie baranka z ciasta, który może zająć honorowe miejsce na stole i cieszyć oczy domowników i świątecznych gości.
Tradycyjny baranek
Niektóre potrawy świąteczne są tradycyjne, bo nie wyobrażamy sobie Wielkanocy bez ich smaku. Inne zaś do tradycji mogą nawiązywać także symboliką. Tu mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem. Baranek to w końcu jeden z symboli Wielkanocy , a jadalne baranki są z nami od stuleci.
Większość tradycyjnych jadalnych baranków – może poza czekoladowymi – to nie dające się pogryźć bryłki cukrowej masy. Dlatego nazwa tego deseru nie kojarzy nam się czasem zbyt dobrze. Co innego z przepisem siostry Anastazji.
Pieczenie baranka z ciasta
Siostra Anastazja proponuje baranka z ciasta, który swoją urodę zawdzięcza lukrowanemu runu. Żeby przygotować taki przysmak, trzeba jednak zaopatrzyć się w formę o odpowiednim kształcie. W internecie blachę w kształcie baranka można kupić już za nieco ponad 30 złotych , a w okolicach 50-60 złotych mamy już całkiem duży wybór.
Składniki
- 150 g margaryny
- 200 g cukru
- 350 g mąki
- 4 jajka
- 120 ml mleka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- Na lukier: 6 białek jajek, 600 g cukru pudru, sok z 1 cytryny
- Bułka tarta do posypania formy
Pieczemy jadalnego baranka
Jajka rozdzielamy na białko i żółtko. Margarynę ucieramy z cukrem, dodając pojedynczo żółtka. Mąkę przesiewamy, mieszamy z proszkiem do pieczenia i dodajemy do ciasta. Mieszamy mikserem, dodając mleko.
Białka ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy do dobrze połączonych składników ciasta i delikatnie mieszamy. Formę w kształcie baranka wysmarowujemy margaryną, obsypujemy bułką tartą i wypełniamy ciastem. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok. godzinę .
Białka jajek na lukier łączymy rózgą w misce z cukrem pudrem. Dodajemy sok z cytryny uważając, by lukier nie stał się za rzadki. Żeby wełenka trzymała się na ciastowym baranku, lukier musi być gęsty i możliwy do nałożenia szprycą do tortu. Upieczonego baranka dekorujemy lukrem, tworząc na jego grzbiecie wełniane kępki.
Wypróbuj też przepisy na kopytka, które smakują jak pierogi ruskie i wielkanocną tartę z białą kiełbasą i jajkiem .