Lasy Państwowe ostrzegają przed groźną rośliną
Lasy Państwowe wydały bardzo ważne oświadczenie dotyczące całego kraju - rozpoczęło się właśnie kwitnienie barszczu Sosnowskiego. Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin w Polsce. W kontakcie ze skórą i obecności światła słonecznego wywołuje silne oparzenia.
Barszcz Sosnowskiego został przywleczony do Polski mniej więcej w latach 60. XX wieku - radzieccy włodarze chcieli wykorzystywać go jako roślinę pastewną. Z uwagi na problemy ze zbiorami, z pomysłu zrezygnowano.
Niestety barszcz jest bardzo trudny do zwalczenia i wyjątkowo łatwo rozprzestrzenia się. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu . Na szczęście łatwo można go rozpoznać.
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Barszcz Sosnowskiego zaczął kwitnąć
Barszcz Sosnowskiego stanowi tak duże zagrożenie dla zdrowia człowieka, z uwagi na obecność furanokumaryn, związków chemicznych stanowiących zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Gdy sok z barszczu Sosnowskiego skapnie nam na skórę w słoneczny i ciepły dzień, w tym miejscu mogą wystąpić rozległe oparzenia, które utrzymują się kilka tygodni. Pozostawiają po sobie również ciemne plamy na skórze, które znikają dopiero po kilku miesiącach.
Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Na szczęście identyfikacja tego barszczu jest banalnie łatwa - co więcej, roślina ta jest tak charakterystyczna, że widać ją już z daleka. Osiąga ona bowiem rozmiary nawet do czterech metrów wysokości.
Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek, zajrzyj do innych naszych newsów. W tym artykule opisujemy słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który nakłania do kupowania określonych produktów. Ten tekst poświęcony został niebywałemu znalezisku, jakie odkryto pod transportem buraków.
Ogromne baldachimy mają z kolei średnicę do 0,5 metra, a liście rosną do długości dwóch metrów. Gargantuiczne rozmiary nie pozwalają pomylić go z barszczem zwyczajnym czy żadną inną rośliną z naszego kraju.
Leczenie oparzeń po barszczu Sosnowskiego
Gdy skóra wejdzie w kontakt z sokiem rośliny, natychmiast należy zejść ze słońca i przemyć ochlapane miejsce chłodną lub letnią wodą. Trzeba również unikać słońca przez 48 godzin od ekspozycji.
W przypadku pojawienia się objawów konieczne jest jak najszybsze pójście do lekarza. Osoby uczulone na barszcz Sosnowskiego mogą znacznie ciężej przechodzić poparzenia od soku.
Źródło: wikimediua commons/ Krzysztof Ziarnek, Kenraiz; CC BY-SA 4.0 Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: facebook.com/LasyPanstwowe