Smakosze.pl
Nietypowe grzyby

Canva / Julija Kumpinovica

Grzyb wyglądający jak wiśnie w śmietanie

23 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

W lasach możemy natknąć się na rozmaite grzyby. Niektóre z nich potrafią przyprawić o nie lada konsternację. Okazuje się, że istnieje grzyb, który przypomina wiśnie w śmietanie. Określa się go mianem kolczakówki piekącej. Każdy, kto się na niego natknie, ma sporo szczęścia, ponieważ tego typu znalezisko jest niezwykle rzadkie.

Grzyby niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Przeważnie dzieje się to za sprawą ich walorów smakowych. Jednak część gatunków może nas zadziwić swoim wyglądem. Mało kto spodziewałby się, że grzyby mogą przypominać wiśnie w śmietanie.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Wiśnie w śmietanie czy nietypowe grzyby?

Nie da się ukryć, że grzyby uchodzą za wyjątkowe leśne specjały, które często wykorzystujemy w naszej rodzimej kuchni. Jakiś czas temu wspominaliśmy o gatunkach, które już teraz możemy znaleźć podczas grzybobrania.

Dziś pod lupę weźmiemy grzyby, które są prawdziwą rzadkością. Kolczakówka piekąca wielu smakoszom może przypominać wiśnie w śmietanie. W Polsce objęta jest ścisłą ochroną. Niektórzy uznają ją za bliską wymarcia.

Wyjątkowe grzyby mają jasną barwę, a ich powierzchnia pokryta jest czerwonymi kroplami. Owa wydzielina nie jest niczym innym jak nadmiarem wody. Warto zauważyć, że wykazuje ona działanie przeciwzakrzepowe.

Kelnerka nie mogła uwierzyć własnym oczom

Gigantyczny napiwek dla kelnerów ze Stumble Inn Bar&Grill

CZYTAJ DALEJ

Kapelusz kolczakówki piekącej przeważnie osiąga średnicę 10 cm. Młode okazy są jaśniejsze i bardziej wypukłe. Wraz z upływem czasu ciemnieją, a kapelusz staje się wklęsły. Gdzie można natknąć się na te wyjątkowe grzyby?

Kolaczkówka piekąca w polskich lasach

Grzyby przypominające wiśnie w śmietanie są ekstremalnie rzadkie. Jednak szczęściarze mogą je napotkać w Tatrach oraz w górnych partiach Beskidów. Dawniej często znajdowano je w Sudetach. Niestety, opady kwaśnych deszczy oraz wyniszczenie środowiska sprawiły, że w tym rejonie grzyb jest praktycznie wymarły.

Kolaczkówka piekąca swoim wyglądem mogłaby sugerować, że jest trująca. Okazuje się, że grzyby nie powinny nam zaszkodzić. Jednak ich smak z pewnością nie zadowoli wielbicieli kulinariów.

Grzyby o niecodziennym wyglądzie

Grzyby o niecodziennym wyglądzie

(Wikipedia / Darvin DeShazer (darv) / CC BY-SA 3.0)

Charakterystyczne grzyby cechują się ostrym i piekącym smakiem, a ich struktura przypomina gąbkę. Nie bez powodu nie są uznawane za przysmak. Rzecz jasna nie możemy się przekonać o tym samodzielnie, ponieważ kolaczkówka piekąca jest pod ścisłą ochroną i nie można jej zbierać.

Trzeba przyznać, że grzyby wyglądające jak wiśnie w śmietanie, są wyjątkowym gatunkiem. Kiedy spotkamy go podczas grzybobrania, warto się mu przyjrzeć. Zachowajmy jednak ostrożność, by go przypadkiem nie zniszczyć. Warto zapoznać się z komunikatem Lasów Państwowych dotyczącym innych nietypowych grzybów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Interia MenWay; Wikipedia

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Zamrożone mięso

Porady

Jak szybko rozmrozić mięso?

Czytaj więcej >
Najgorsze błędy podczas gotowania rosołu

Porady

Najgorsze błędy popełniane podczas gotowania rosołu

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć grzyby?

Czytaj więcej >
Idealny sernik

Porady

Co zrobić, żeby sernik nie opadał i nie pękał?

Czytaj więcej >

Porady

Jak usmażyć wątróbkę, aby nie była gorzka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić panierkę do schabowych, która się nie odkleja?

Czytaj więcej >