Smakosze.pl
Nietypowe grzyby

Canva / Julija Kumpinovica

Grzyb wyglądający jak wiśnie w śmietanie

23 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

W lasach możemy natknąć się na rozmaite grzyby. Niektóre z nich potrafią przyprawić o nie lada konsternację. Okazuje się, że istnieje grzyb, który przypomina wiśnie w śmietanie. Określa się go mianem kolczakówki piekącej. Każdy, kto się na niego natknie, ma sporo szczęścia, ponieważ tego typu znalezisko jest niezwykle rzadkie.

Grzyby niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Przeważnie dzieje się to za sprawą ich walorów smakowych. Jednak część gatunków może nas zadziwić swoim wyglądem. Mało kto spodziewałby się, że grzyby mogą przypominać wiśnie w śmietanie.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Wiśnie w śmietanie czy nietypowe grzyby?

Nie da się ukryć, że grzyby uchodzą za wyjątkowe leśne specjały, które często wykorzystujemy w naszej rodzimej kuchni. Jakiś czas temu wspominaliśmy o gatunkach, które już teraz możemy znaleźć podczas grzybobrania.

Dziś pod lupę weźmiemy grzyby, które są prawdziwą rzadkością. Kolczakówka piekąca wielu smakoszom może przypominać wiśnie w śmietanie. W Polsce objęta jest ścisłą ochroną. Niektórzy uznają ją za bliską wymarcia.

Wyjątkowe grzyby mają jasną barwę, a ich powierzchnia pokryta jest czerwonymi kroplami. Owa wydzielina nie jest niczym innym jak nadmiarem wody. Warto zauważyć, że wykazuje ona działanie przeciwzakrzepowe.

Kelnerka nie mogła uwierzyć własnym oczom

Gigantyczny napiwek dla kelnerów ze Stumble Inn Bar&Grill

CZYTAJ DALEJ

Kapelusz kolczakówki piekącej przeważnie osiąga średnicę 10 cm. Młode okazy są jaśniejsze i bardziej wypukłe. Wraz z upływem czasu ciemnieją, a kapelusz staje się wklęsły. Gdzie można natknąć się na te wyjątkowe grzyby?

Kolaczkówka piekąca w polskich lasach

Grzyby przypominające wiśnie w śmietanie są ekstremalnie rzadkie. Jednak szczęściarze mogą je napotkać w Tatrach oraz w górnych partiach Beskidów. Dawniej często znajdowano je w Sudetach. Niestety, opady kwaśnych deszczy oraz wyniszczenie środowiska sprawiły, że w tym rejonie grzyb jest praktycznie wymarły.

Kolaczkówka piekąca swoim wyglądem mogłaby sugerować, że jest trująca. Okazuje się, że grzyby nie powinny nam zaszkodzić. Jednak ich smak z pewnością nie zadowoli wielbicieli kulinariów.

Grzyby o niecodziennym wyglądzie

Grzyby o niecodziennym wyglądzie

(Wikipedia / Darvin DeShazer (darv) / CC BY-SA 3.0)

Charakterystyczne grzyby cechują się ostrym i piekącym smakiem, a ich struktura przypomina gąbkę. Nie bez powodu nie są uznawane za przysmak. Rzecz jasna nie możemy się przekonać o tym samodzielnie, ponieważ kolaczkówka piekąca jest pod ścisłą ochroną i nie można jej zbierać.

Trzeba przyznać, że grzyby wyglądające jak wiśnie w śmietanie, są wyjątkowym gatunkiem. Kiedy spotkamy go podczas grzybobrania, warto się mu przyjrzeć. Zachowajmy jednak ostrożność, by go przypadkiem nie zniszczyć. Warto zapoznać się z komunikatem Lasów Państwowych dotyczącym innych nietypowych grzybów.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Interia MenWay; Wikipedia

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >