Czy używanie drewnianych łyżek w kuchni jest higieniczne?
Łyżka z drewna jest naturalnym wyborem dla domowych kucharzy. Niska cena, łatwość obsługi i kilka innych zalet sprawiają, że drewno wydaje się najlepszą opcją na kuchenne narzędzia. Prawda jest jednak zupełnie inna i wielu może poczuć ogromne zaskoczenie.
Drewno jest na tyle wytrzymałe, że można nim skrobać przypalone resztki jedzenia z powierzchni patelni - a zarazem ma wystarczającą delikatność, by ze spokojem korzystać z niego podczas gotowania na patelni z powłoką teflonową. Silikonowe sprzęty są mimo wszystko znacznie lepszą opcją.
Łyżka drewniana to zły wybór
Drewniana łyżka doskonale sprawdza się podczas mieszania gęstych i ciężkich potraw, takich jak zapiekanki makaronowe czy gulasze z treściwym sosem. Duża odporność drewna sprawia, że kucharze polegają na jego niezawodności.
Jako jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi, drewniana łyżka szybko ulega zużyciu. Na jej powierzchni pojawiają się rysy, struktura drewna ulega pęknięciom i uszkodzeniom, a kształt łyżki może się zmienić z powodu nagłych zmian wilgoci czy temperatury.
Największym zagrożeniem są rysy i szczeliny pojawiające się na drewnie. To właśnie w nie mogą dostawać się resztki jedzenia, które z biegiem czasu zaczną się psuć. Podczas mieszania takim narzędziem, patogeny przedostają się do naszego jedzenia, co może wywołać różne choroby.
Kolejnym problemem jest porowatość drewna. Materiał ten chłonie wodę, a wraz z nią przeróżne organiczne substancje. Wraz z nimi pochłaniane są mikroorganizmy, które odpowiadają za procesy gnilne. Ich pozostałości ponownie mogą przenieść się do pokarmu, który jest mieszany łyżką.
Chcesz poznać więcej porad, które znacznie ułatwią kuchenny znój? W tym tekście zdradzamy jak samodzielnie zrecyklingować karton po wypitym mleku. Ten artykuł poświęcony został z kolei metodzie na rozwiązanie problemu podczas obierania jajek ze skorupki.
Co zamiast drewna?
Znacznie lepszą i bardziej uniwersalną alternatywą są narzędzia wykonane z silikonu. To tworzywo sztuczne jest odporne na temperatury, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Nie reaguje z żywnością, nie nadaje jej żadnego smaku ani aromatu.
Najważniejszym szczegółem jest jednak łatwość czyszczenia. Powierzchnia silikonu jest śliska, przez co zmywanie z niej sosu czy innych resztek po posiłku jest banalnie proste i nie wymaga tak dużego wysiłku, jak drewno. Jedynym minusem jest większa cena silikonu.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: zdrowie.wprost.pl, kuchnia.wp.pl