Smakosze.pl
jajka

pixabay/javkmac34

Na co zwracać uwagę przy zakupie jajek?

18 Lutego 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Kupujesz w sklepie jajka? Koniecznie zwracaj uwagę na kilka szczegółów. Zawsze sprawdzaj oznaczenia na skorupkach jajek. Zawierają one wiele ważnych informacji. Przenigdy nie należy ich lekceważyć! Bądź świadomym konsumentem, wybieraj tylko

Jajka są podstawą diety wielu osób. Więcej na temat ich wpływu na nasz organizm przeczytasz tutaj. W tym artykule doradzimy Ci, czym powinieneś kierować się przy zakupie jak jajek. Warto zwracać uwagę między innymi na specjalne oznaczenia na ich skorupce.

Jakie jajka są najzdrowsze?

Przede wszystkim należy kupować jajka od kur, które nie są sztucznie karmione. Dlatego, przenigdy nie sięgaj po te, które są oznaczone numerem 3. Oznacza to, że pochodzą one z chowu klatkowego.

W chowie klatkowym kury ustawione są w klatkach, jedna na drugiej. Jego celem jest zwiększenie wydajności produkcji i zysku właścicieli ferm, niestety kosztem naszego zdrowa. Jak podaje serwis beszamel.se.pl, zwierzęta karmi się tam sztucznie, często hormonami wzrostu oraz antybiotykami.

Warto zwrócić również uwagę na wielkość jajek. Powód? Duże jajka mogą również świadczyć o mało ekologicznym sposobie karmienia kur, który może być również szkodliwy dla ludzi. Dodatkowo mają one cienkie skorupy, które pękają podczas gotowania.

Najlepiej wybierać te jajka, które są oznaczone cyferką 0. Oznacza to, że pochodzą one z chowu ekologicznego, który zapewnia kurom najlepsze warunki - są wypuszczane na świeże powietrze, mogą spacerować i są karmione w naturalny sposób.

Jakie jajka wybierać, gdy jesteśmy na diecie?

Gdy jesteśmy na diecie, warto postawić na jajka od kury zielononóżki. Są one hodowane jedynie w ekologicznych gospodarstwach. Uważa się, że jajka od tych kur mają zdecydowanie mniej cholesterolu niż inne.

Uważaj na hasła reklamowe! Nie nabieraj się na chwytliwe hasła np. jajka z kwasem omega 3. Jeśli chcesz mieć pewność, że dane jajka są zdrowe, zawsze zwracaj uwagę na ich pochodzenie!

Zapamiętaj, że najzdrowsze jajka są oznaczane cyferką 0. Dobrą alternatywą dla tych kurzych mogą być między innymi te przepiórcze lub strusie. Mają one sporo cennych dla zdrowia składników odżywczych.

Na co zwracasz uwagę przy zakupie jajek? 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: beszamel.se.pl/dzieci sa wazne/poradopedia

Zapraszamy na nasz Instagram

undefinedundefinedundefined

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbieram dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuję, podróżuję i czytam książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

skórki mandarynki

Porady

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Czytaj więcej >
Kiedy najlepiej wypić kawę?

Porady

O jakich porach pijać kawę?

Czytaj więcej >
smażenie

Porady

Sprytny patent na pryskający tłuszcz na patelni

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć karpia?

Czytaj więcej >
Zamrożone mięso

Porady

Jak szybko rozmrozić mięso?

Czytaj więcej >
Najgorsze błędy podczas gotowania rosołu

Porady

Najgorsze błędy popełniane podczas gotowania rosołu

Czytaj więcej >