Smakosze.pl
Mleko w kartonie

cordimages, Getty Images, JamesPearsell, Getty Images

Nietypowe zastosowanie w kuchni kartonu po mleku

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Mleko w kartonie jest zdecydowanie najczęstszym sposobem przechowywania tego nabiału. Karton jest tani i łatwy w formowaniu, a specjalne wyściółki wewnątrz sprawiają, że zawartość jest sterylna i zabezpieczona. Jeśli często kupujesz kartony mleka,

Mleko dawniej transportowane było w szklanych butelkach lub metalowych kankach. W niektórych krajach do dzisiaj popularne są plastikowe lub celulozowe worki, w których także przechowywane jest mleko. Dzisiaj znacznie bardziej popularnym rozwiązaniem są kartony. 

To właśnie one są jedną z tańszych opcji, a zapas papieru z recyklingu pozwala na jeszcze większe obniżenie kosztów. Jeśli jednak wyrzucasz je po użyciu całego mleka do śmieci, popełniasz ogromny błąd. Samodzielnie możesz dać im drugie życie w swojej kuchni. 

Karton po mleku może mieć ciekawe zastosowanie

Aby jeszcze bardziej wzmocnić swoje dbanie o ekosystem i życie zgodnie z zasadami zero waste, można wykorzystać karton po mleku do przygotowania ciekawego projektu. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie w zabawę dzieci, które z takich zadań wiele wyciągają. 

Praktycznie każdy z nas generuje duże ilości śmieci, które zanieczyszczają środowisko i przyczyniają się do coraz większego zniszczenia matki natury. Można jednak zrobić coś, by temu zaradzić - jednym z najlepszych pomysłów jest domowy recykling kartonów po mleku. 

Wystarczy po wypiciu całej zawartości dokładnie wyczyścić karton, aby żadne pozostałości organiczne nie zgniły. Odstaw taki karton w ciepłe i suche miejsce, a gdy zbierzesz ich kilka sztuk, zabierz się do tworzenia doskonałej nakładki na słoiki do produktów sypkich.

Jak przygotować nasadkę z kartonu po mleku?

Cały proces jest banalnie prosty i może zrobić go każdy, kto umie obsługiwać nożyczki oraz ołówek. Na początku należy przeciąć karton na pół i wyprostować go w taki sposób, aby łatwo można było wyciąć okrąg z górnej części, w której znajduje się dekielek z zakrętką. 

Chcesz przekonać się, w jaki niecodzienny sposób można wykorzystać produkty, które każdy z nas ma w kuchni? W tym tekście pokazujemy jak wyczyścić blachę do pieczenia za pomocą piekarnika i kostki do zmywarki. Tutaj opisujemy działanie sody oczyszczonej na mięso. 

Wokół niego odrysuj wielkość zakrętki z dekielkiem od słoika. Wytnij obrysowaną część i włóż ją do zakrętki zamiast dekielka. Teraz wystarczy zakręcić słoik i włożyć do niego produkty, które wygodnie będą dozowane przez zakrętkę od mleka.

Taki słoik świetnie sprawdza się jako podręczna cukierniczka wykonana ręcznie, czy jako dozownik do sypkiego ryżu, czy kaszy. Generalnie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, bowiem równie doskonale sprawdzi się też jako dozownik do proszku do prania, czy soli do zmywarki.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: dompelenpomyslow.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Śledzie są wyjątkowo zdrową rybą

Porady

Jak wybrać dobre śledzie?

Czytaj więcej >
skórki mandarynki

Porady

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Czytaj więcej >
Kiedy najlepiej wypić kawę?

Porady

O jakich porach pijać kawę?

Czytaj więcej >
smażenie

Porady

Sprytny patent na pryskający tłuszcz na patelni

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć karpia?

Czytaj więcej >
Zamrożone mięso

Porady

Jak szybko rozmrozić mięso?

Czytaj więcej >