Smakosze.pl Produkty Co można jeść w Środę Popielcową?
czy można jeść mięso w środę popielcową?

Co można jeść w Środę Popielcową?

15 lutego 2021
Autor tekstu: Monika Dec

Środa Popielcowa rozpoczyna trwający 40 dni Wielki Post, który prowadzi katolików do świąt wielkanocnych. Czy tego dnia można jeść mięso? Jakie posiłki można spożywać? Kościół ma jasno sprecyzowane zdanie w tym temacie.

Środa Popielcowa a mięso

Według nauki Kościoła Katolickiego w Środę Popielcową nie wolno jeść mięsa i to pod żadną postacią. Nie dotyczy to jednak dzieci, które nie ukończyły 14 roku życia oraz osób chorych i starszych .

Kościół tego dnia pozwala na jeden syty posiłek oraz dwa lekkie . Zabronione jest jedzenie mięsa w każdej możliwej postaci nawet takiej jak: skwarki lub nadzienie do krokietów, gołąbków, czy pierogów.

Surowo zabronione jest także picie alkoholu , a nawet sięganie po czekoladki z dodatkiem likieru lub adwokatu. Zalecane jest również powstrzymanie się od dodawania procentowych trunków (np. czerwonego wina) do potraw.

Co można jeść w Środę Popielcową?

W Środę Popielcową obowiązuje zarówno ilościowy , jak i jakościowy post. Pierwszy z nich dotyczy liczby spożywanych posiłków, a drugi jest związany z wyżej opisaną wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych. Co zatem zdaniem kościoła można jeść tego dnia?

Zgodnie z nauczaniem kościoła tego dnia można zjeść tylko 3 posiłki. Tego dnia można postawić na jajka, kasze, nabiał oraz ryby . Co ciekawe, dopuszczalne jest również mięso innych zwierząt żyjących w wodzie np. żab i ślimaków , ale nie są to zbyt popularne produkty w Polsce. Dozwolone jest również spożywanie owoców i warzyw .

Do tej pory podzielone są natomiast opinie dotyczące spożywania mięsa ptaków wodnych. Jak czytamy na stronie beszame.se.pl, w tej kwestii często musimy dostosować się do zwyczajów obowiązujących w danej okolicy.

Dawniej w Polsce gorliwie przestrzegano zaleceń Kościoła związanych ze spożywaniem posiłków w Środę Popielcową. W wielu domach podawano wtedy tzw. kwaśny żur wielkopostny . Garnki z tą zupą obnoszono po całej wsi, a w karczmach wieszano w widocznym miejscu szkielet, aby przypomnieć wszystkim o konieczności przestrzegania postu.

Szukasz interesujących kulinarnych treści? Z naszej strony dowiesz się między innymi: jak przechowywać mąkę oraz poznasz przepis na wykwintny sernik !

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: interia/beszamel.se.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

undefinedundefinedundefined

Obserwuj nas w
autor
Monika Dec

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbieram dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuję, podróżuję i czytam książki.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy