Smakosze.pl Porady Najlepsze gospodynie zawsze dodają to do rosołu. Ten składnik jest gwarancją klarowności
Shutterstock

Najlepsze gospodynie zawsze dodają to do rosołu. Ten składnik jest gwarancją klarowności

1 lutego 2024

Klarowanie rosołu jest sztuką, ale nie jest trudną sztuką. Jeśli chcemy (a kto by nie chciał!) by nasz wywar był przejrzysty jak kryształ, wystarczy pamiętać o kilku czynnościach. Z pomocą przychodzą też produkty, które sprzyjają klarowności rosołu.

Szumowiny na rosole

Określanie kogoś „szumowiną” oraz stwierdzenie, że „młodość musi się wyszumieć” to dwie metafory, które zaczerpnęliśmy z gotowania. I właśnie rosół należy do „szumiących” potraw, czyli takich, które w trakcie gotowania trzeba klarować, by otrzymać pożądany przejrzysty wywar. To szczególnie ważne, kiedy przygotowujemy galaretki mięsne. Ale powiedzmy sobie szczerze – kto nie lubi przejrzystego, złocistego płynu, serwowanego z makaronem jako zupa?

Dlatego by uzyskać klarowny rosół, najważniejsze jest „wyszumienie” go, czy, jak częściej dziś mówimy, wyszumowanie . Polega ono na cierpliwym zbieraniu z wierzchu garnka wygotowujących się cząstek łyżką lub cedzakiem o gęstych okach. W ciągu kilku godzin gotowania musimy powtarzać tę czynność kilkukrotnie.

Klarowny rosół

Napycham kajzerki różnymi dodatkami i zapiekam. To najlepszy patent na śniadanie i kolację

Cedzenie rosołu

Oczywiście, drugą możliwością jest odcedzenie rosołu . Nie jest to łatwe ze względu na ilość, w której przeważnie go gotujemy. Wymaga więc dużego sita o w miarę gęstych okach, a przede wszystkim drugiego dużego garnka oprócz tego, w którym już mamy przygotowany wywar. Pomocne będzie usunięcie składników – warzyw i mięsa – zanim jeszcze zabierzemy się za przelewanie z pełnego w próżne.

Są jednak triki, które pomogą nam utrzymać klarowność rosołu albo przynajmniej ułatwią zbieranie szumowin . Warto o takich metodach pamiętać. Najważniejszą z nich jest gotowanie mięsa od zimnej wody . Kiedy wrzucamy mięso do wrzątku, jego białka ścinają się szybko i kawałki mięsa nie trzymają się razem. Zwiększa to ilość cząsteczek, które zbierają się w postaci piany na brzegach garnka i powierzchni rosołu.

Dodatki wspomogą klarowanie bulionu

Różnego rodzaju dodatki mają rozmaite funkcje, które pomagają utrzymać przejrzystość rosołu. Do tradycyjnych metod należy gotowanie go ze skorupką jajka . Musi ona oczywiście być czysta i powinna towarzyszyć naszemu wywarowi przez cały czas gotowania. Jajku przypisuje się jeszcze jedną funkcję. Białko, według niektórych nawet ubite, można wlać do gotującego się rosołu . Pomoże to związać cząsteczki szumowin utrzymujące się na powierzchni i z większą łatwością je zebrać.

Niektórzy stosują metodę z zimną wodą lub wręcz kostkami lodu . Jednego albo drugiego można dodać do rosołu już podczas gotowania. Ułatwia to rozwarstwienie wywaru: po ugotowaniu więcej szumowin zbiera się na powierzchni i łatwiej je zdjąć. Pomocna w klarowaniu ma też być opalona cebula . Ten dodatek znany jest jako doskonałe wzmocnienie smaku i koloru naszego bulionu. Ona także jednak ma pomagać w rozdzielaniu szumowin i płynu. Cebulę opiekamy nad gazem lub za pomocą palnika kuchennego i dorzucamy do gotującego się rosołu. Wyjmujemy ją zaś pod koniec gotowania.

Wypróbuj też przepis na schab duszony w sosie oraz sprawdź swoje umiejętności w rozpoznawaniu potraw w naszym quizie !

Rosół w bulionówce

Układam herbatniki i zalewam pyszną masą. To ciasto bez pieczenia jest absolutnym hitem
Nie musisz kupować drożdżówek. Z kilku tanich produktów zrobisz lepszy smakołyk
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy