Smakosze.pl Produkty Nalot i pęcherzyki na miodzie oznaczają tylko jedno. Prawda nie mieści się w głowie
Fot. Canva/D-ozen

Nalot i pęcherzyki na miodzie oznaczają tylko jedno. Prawda nie mieści się w głowie

25 listopada 2024

Miód to niezwykle wartościowy smakołyk. Wielu z nas ma go w swojej kuchni i dodaje do herbaty podczas chłodów. Jednak, czy miód może się zepsuć? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Miód, czyli zdrowy smakołyk

Miód to wyjątkowo lubiany produkt, który wielu z nas ma w swojej kuchni. Miód dobrej jakości nie jest tani, ale warto w niego zainwestować. Jedzenie tego słodkiego przysmaku doskonale wpływa na układ trawienny, oddechowy i wzmacnia organizm . Oprócz tego miód świetnie działa na serce, a nawet na zdrowie psychiczne.

Zwykle duży słoik wystarcza nam na długo. Ten zdrowy i pyszny produkt dodajemy do herbaty, mleka, czy ciast. Jak długo można przechowywać miód ? Czy ten wyjątkowy produkt może się zepsuć? Okazuje się, że miód ma specjalne wymagania co do przechowywania.

miód
Fot. Canva/NikiLitov
W 5 minut robię ciasto, które wygrywa wszystkie nagrody. Jest najlepsze na świecie

Jak przechowywać miód?

Miodu nie należy przechowywać w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Oznacza to, że nie powinien być trzymany na kuchennym blacie, czy stole. Nie może być trzymany koło kaloryfera, czy na parapecie. Jeśli miód trafi w takie miejsca, zepsuje się. Zepsuty miód będzie miał drożdżowy zapach.

Dlatego, żeby nie dopuścić do zepsucia się miodu, należy trzymać go w szafce kuchennej. Bez źródła światła i ciepła miód przetrwa długi czas w dobrym stanie . Słoik miodu można też dodatkowo owinąć papierem. To zabezpieczy go przed światłem. Temperatura, w której jest trzymany ten produkt, nie powinna przekraczać 19 stopni Celsjusza .

Nalot i pęcherzyki budzą niepokój

Nalot i pęcherzyki na miodzie oznaczają jedno. W miodzie doszło do rozwoju bakterii drożdżowych. Zwykle taki produkt ma ostry smak i jest sfermentowany . Takiego miodu nie należy spożywać. Zepsuty miód ma piwny zapach i jest kwaśny. Sfermentowany miód może wywołać zatrucie pokarmowe. Jednak jest sposób na to, by go uratować.

Miód trzeba podgrzać do temperatury 80 stopni Celsjusza. W tej temperaturze drożdże zostaną zabite, jednak niestety miód straci też wszelkie wartości . Warto wiedzieć, że miód po otwarciu może być przechowywany do 36 miesięcy . Natomiast produkt z dodatkami takimi, jak malina, czy pigwa, jest zdatny do spożycia przez 24 miesiące . Pisaliśmy o tym, by nie przechowywać jedzenia na balkonie, bo to może być zgubne dla zdrowia . Polecaliśmy przepis na jarskie gołąbki na Wigilie.

herbata z miodem
Fot. Canva/ArxOnt
Biedronka zwariowała, od poniedziałku przecenia dziesiątki produktów. Tak dobrze jeszcze nie było
Strzelczyk wziął bułki i zrobił z nich coś niedorzecznie pysznego. Nigdy nie jadłeś nic lepszego
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Rachańska

Redaktorka portalu Smakosze.pl z pasją poznająca nowe smaki i potrawy. Ciekawa nie
tylko oryginalnych dań, ale też ich twórców. Uwielbia ciasta, desery i wyborną kawę, bez
której nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy