Nie smaż, ani nie sól kurek. Lasy Państwowe wyjaśniają powód
Kurki należą do jednych z najbardziej lubianych grzybów w Polsce. Dodajemy je do jajecznicy, przyrządzamy również w sosach i omletach. Posolone i z dodatkiem pieprzu smakują wyśmienicie. Jednak jak się okazuje - nie należy ich w taki sposób przyrządzać. Lasy Państwowe wyjaśniają dlaczego.
Kurki- nie smaż ich i nie sól
Kurki przyciągają wzrok każdego grzybiarza. Są intensywnie pomarańczowe lub żółte i o charakterystycznych kształtach. Można je spotkać na samym początku sezonu na grzyby. Takie leśne skarby cieszą smakoszy grzybów. Kurka pięknie wygląda i jeszcze lepiej smakuje.
Kurki znajdziemy w polskich lasach od czerwca do października. Łatwo odróżnić je od innych grzybów. W kuchni dodajemy je do omletów i sosów, podajemy z makaronem. Uwielbiamy jajecznicę z dodatkiem kurek. Podsmażone i z solą - takie kurki mają wielu zwolenników. Jednak nie warto ich w taki sposób przygotowywać.
Nie smaż kurek, bo tracą cenne właściwości
Niestety okazuje się, że tak lubiany sposób przygotowanie kurek, czyli smażenie oraz solenie bardzo szkodzi tym grzybom. Kurki podczas obróbki termicznej, tracą bowiem swoje cenne właściwości. Szkodzi im też działanie soli. O tym fakcie przypominają Lasy Państwowe. W poście na Twitterze czytamy:
Dlaczego kurki, pieprzniki jadalne, nie bywają robaczywe? Bo mają działanie przeciwpasożytnicze. Niestety tracą je w temperaturze 55 stopni C i pod wpływem soli
To zła wiadomość dla wszystkich, którzy preferują ten sposób przyrządzenia tych pysznych grzybów. Jednocześnie Lasy Państwowe tłumaczą, w jaki sposób należy przyrządzić kurki:
Dlatego warto je ususzyć i używać jako przyprawę do kanapek, kasz, sosów, czy sałatek
Kurki są skarbnicą witamin i minerałów
Kurki są nie tylko wyjątkowo pysznymi grzybami, ale zawierają też cenne składniki odżywcze. Znajdziemy w nich: białko, błonnik, witaminy z grupy B, witaminę A, C, E i D oraz żelazo, magnez, fosfor i potas.
Kurki działają przeciwpasożytniczo i zwalczają owsiki, nicienie oraz tasiemce. Były wykorzystywane w medycynie ludowej jako antidotum na wirusy i pasożyty . Wyjątkowe właściwości ma nalewka przygotowana z kurek - odrobacza organizm, wspomaga trawienie i pracę wątroby. Pisaliśmy o cenie kurek w Biedronce. Podawaliśmy przepis na sałatkę z tymi grzybami.
Źródło: stronazdrowia.pl, onet.pl