Niemcy krytykują polskie mięso. Powód jest niedorzeczny
Wzburzenie wywołała wypowiedź niemieckiego eksperta. W krótkim zdaniu obraził polskich hodowców, produkujących mięso. Padły słowa, z którymi rodzimi wytwórcy kompletnie się nie zgadzają. Poszło pośrednio o pieniądze.
Zarzuty wobec polskiego mięsa
W niemieckich mediach pojawiła się kontrowersyjna wypowiedź . Dotyczyła różnic w cenach pomiędzy mięsem polskim, a niemieckim. Krajowa Rada Drobiarstwa zareagowała natychmiast. Według niej są to “ krzywdzące stwierdzenia ”.
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Świętego Marcina. Co ciekawe, zarówno w Polsce jak i w Niemczech tradycyjną potrawą z tej okazji jest gęsina . To właśnie o mięso z gęsi rozpętała się cała kłótnia. Zaczęło się od cen , skończyło znacznie dalej.
Oczernianie polskich hodowców mięsa
Zaczęło się od wypowiedzi dla niemieckiej gazety “Bild” . Właśnie na jej łamach Lorenz Eskildsen, dyrektor Federalnego Stowarzyszenia Wiejskich Hodowli Gęsi , porównywał ceny drobiu produkcji niemieckiej, do tego pochodzącego z Polski. Niemiecka gęś kosztuje od 18 do 22 euro (od nieco ponad 78 zł do niespełna 96 zł) za kilogram. Gęś z Polski lub Węgier jest znacznie tańsza- w granicach 4-5 euro (od około 17 zł do 21 zł) za tę samą wagę.
Eskildsen pokusił się o wskazanie, skąd bierze się taka różnica. To właśnie te słowa tak rozwścieczyły polskich hodowców .
Dzieje się tak, ponieważ te gęsi są zwykle przymusowo tuczone, co w Niemczech jest zabronione ze względu na dobrostan zwierząt- zawyrokował.
Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.
Krajowa Rada Drobiarstwa reaguje
Krajowa Rada Drobiarstwa wystosowała oświadczenie dotyczące powyższej wypowiedzi. Jego tekst ukazał się na łamach portalu next.gazeta.pl:
Uważamy tę wypowiedź za formę nieuczciwej konkurencji i bezpodstawne oczernianie polskich hodowców gęsi- czytamy w oświadczeniu
Jednocześnie podkreślamy, że zarówno niemieckich, jak i polskich hodowców obowiązują te same wyśrubowane unijne normy dotyczące dobrostanu zwierząt, których przestrzeganie jest kontrolowane przez Inspekcję Weterynaryjną
Przypomniano także kolejną ważną kwestię. W Polsce przymusowe tuczenie zwierząt jest prawnie zakazane .
w Polsce produkcja gęsi na stłuszczoną wątrobę została zakazana na mocy Ustawy o ochronie zwierząt już od 1 stycznia 1999 r.- powołuje się na przepisy Krajowa Rada Drobiarstwa.
Poznaj najlepszy przepis na kotlety mielone oraz sprawdź, jak zrobić ogórki kiszone , by chrupały jak trzeba.