Niezawodny przepis na bezmięsną babkę ziemniaczaną - rozpływa się w ustach
Babka ziemniaczana wywodzi się z kuchni białoruskiej, która silnie wpływa na kuchnie podlaską - dlatego w tym regionie Polski babka jest najbardziej popularna. Klasycznie piecze się ją z dodatkiem mięsa, jednak niżej pokazujemy jej jarską wersję. Dzięki temu można zmniejszyć jej kaloryczność, a także nadaje się do jedzenia dla osób niechcących jeść mięsa. Przed rozpoczęciem pieczenia koniecznie pamiętaj, że oprócz wysmarowania foremki masłem należy oprószyć ją bułką tartą.
Babka ziemniaczana stanowi idealny sposób na przygotowanie taniego i pożywnego obiadu, który może nasycić głodnych ludzi na długie godziny. Ziemniaki stanowią do dzisiaj podstawę kuchni białoruskiej i podlaskiej, dlatego nie jest niczym dziwnym, że babka ciągle jest regularnie pieczona.
Oryginalnie do jej sporządzenia potrzeba było specjalnego naczynia o nazwie czyhun, który miał stożkowy kształt rozszerzający się ku górze. Teraz na szczęście nie trzeba się tak wysilać, w końcu praktycznie każdy ma dostęp do piekarnika, w którym babka udaje się w równie dużym stopniu, co czyhunie.
Przepis na babkę ziemniaczaną bez mięsa
Składniki:
-
2 kg kartofli
-
3 małe cebule
-
2 jajka
-
110 g mąki
-
8 ząbków czosnku
-
sól
-
pieprz
-
olej
-
majeranek
-
bułka tarta
-
masło
Zacznij od obrania cebuli ze skórki, posiekania ją w jak najdrobniejszą kostkę i podsmażenia jej na patelni z odrobiną oleju. Pod koniec smażenia cebuli dodaj również czosnek, który można przecisnąć przez praskę lub drobno posiekać.
Ziemniaki obierz, umyj i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Odciśnij je z nadmiaru wody, a wodę zlej do miski. Gdy na dnie wody zbierze się skrobia, przełóż ją bez płynu do miski z kartoflami. Wrzuć także mąkę, jajka, sól, pieprz i zacznij wyrabiać masę.
Formę do pieczenia wysmaruj masłem i oprósz bułką tartą . Jeśli tego nie zrobimy, wówczas nasza babka przyklei się do naczynia i przypali. Wypełnij formę masą ziemniaczaną i wyrównaj ją. Wierzch posyp bułką tartą. Wstaw do pieca nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na około 1,5 godziny. Po wyjęciu babki z piekarnika daj jej ostygnąć przez 15-20 minut, aby nie było problemów z pokrojeniem jej. Podawaj z kwaśną śmietaną lub jogurtem naturalnym. Smacznego.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić babkę ziemniaczaną według oryginalnego podlaskiego przepisu. Ten tekst wyjawia przepis na najprostszą wersję babki ziemniaczanej.
Źródło zdjęcia: canva/ola_p, Getty Images Signature
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Jak zrobić domowe masło orzechowe? Jest 2 razy tańsze od sklepowego
-
Prosty przepis na puszyste racuchy z jabłkami bez dodatku jajek
Źródło: copysznego.pl Zapraszamy na nasz Instagram