Niezawodny przepis na puszystą chałkę
Domowa maślana chałka jest wypiekiem, który idealnie sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i na podwieczorek. Podana z pyszną konfiturą i kawą będzie smakowała każdemu. Dowiedźcie się, jak ją przygotować, by wyszła cudownie puszysta.
Kromka tej wspaniałej chałki doskonale zgra się z sezonowymi przetworami. Delikatne maślane nuty w połączeniu ze słodyczą śliwki czy dyni zachwycą niejednego smakosza. Przygotujcie mus dyniowy z dodatkiem cynamonu lub powidła i cieszcie się niebagatelną kompozycją smakową.
Przepis na idealną maślaną chałkę drożdżową
Składniki na chałkę:
-
500 g mąki pszennej tortowej
-
1 szklanka ciepłego mleka
-
80 g masła
-
8 g suchych drożdży
-
5 płaskich łyżek cukru lub innego sypkiego słodzika
-
odrobina soli
Składniki na kruszonkę:
-
50 g mąki pszennej
-
30 g masła
-
30 g cukru lub innego słodzika
Jak przygotować puszystą chałkę?
Robiąc tę chałkę, nie zapomnijcie o jednej ważnej zasadzie — wyjdzie idealna tylko wtedy, jeśli dobrze wyrobicie ciasto i pozwolicie mu dobrze wyrosnąć. Etap wyrabiania powinien trwać 10 minut. Wyrastanie — od 90 do 120 minut. Ciasto w tym czasie powinno potroić swoją objętość.
Zaczynamy od roztopienia masła na patelni. Gdy zrobi się płynne, odstawiamy je na bok, by ostygło. Mąkę przesiewamy do miski. Dodajemy do niej cukier, szczyptę soli oraz drożdże. Wszystko dokładnie mieszamy, a następnie dodajemy mleko i płynne masło. Ponownie dokładnie mieszamy i wyrabiamy ręcznie przez 10 minut. Powinniśmy uzyskać zwartą jednolitą masę.
Miskę z ciastem przykrywamy bawełnianą ściereczką i odstawiamy ją w ciepłe miejsce na minimum półtorej godziny. W tym czasie ciasto powinno znacznie zwiększyć swoją objętość. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 175 stopni Celsjusza. Wyrośnięte ciasto ponownie zagniatamy i dzielimy na dwie części , najlepiej przy użyciu wagi kuchennej.
Jedną przykrywamy ściereczką, by nie obsychała. Drugą dzielimy na cztery równe kawałki. Rozciągamy je dłońmi na sznurki długości około 40 cm. Sznurki umieszczamy na kawałku papieru do pieczenia i łączymy ich końce, a następnie zaplatamy chałkę. Czynności powtarzamy z druga porcją ciasta.
Chałki umieszczamy na dużej blaszce, na kawałku papieru do pieczenia , tak aby zachować między nimi spore odstępy. Przykrywamy je ściereczką bawełnianą i odkładamy w ciepłe miejsce na kolejne 30 minut, by jeszcze trochę wyrosły.
Smarujemy je mlekiem lub rozbełtanym jajkiem i pokrywamy kruszonką. Aby ją przygotować, wszystkie składniki dokładnie mieszamy i rozcieramy w dłoniach. Wierzch chałek możesz też udekorować ziarnami sezamu. Gotowe chałki pieczemy przez około 25 minut, aż staną się rumiane. Wyjmujemy z piekarnika i studzimy.
Źródło zdjęcia: canva/Stieglitz
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: aniagotuje