Smakosze.pl
Morwa biała zaskakuje właściwościami

Pixabay / byrev

Niezwykłe zalety morwy białej

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Roślina ze zdjęcia określana jest jako morwa biała. Charakteryzuje się ona owocami, które przypominają jasne jeżyny. Mało kto spodziewałby się, że taka niepozorna roślina może mieć takie właściwości. Ciężko przejść obok nich obojętnie.

Morwa biała nie jest smakołykiem, który często pojawia się w naszym jadłospisie. Z pewnością warto to zmienić, ponieważ możemy wiele zyskać. Każdy smakosz, który chce zadbać o swoje zdrowie, powinien wiedzieć, co można zyskać dzięki morwie białej.

Jakie sekrety skrywa morwa biała?

Nie da się ukryć, że morwa biała nie należy do grona najpopularniejszych owoców. Są one jasne i odrobinę podłużne. Niektórzy mogą pomylić je z jeżynami. Jednak morwa biała jest od nich słodsza. Warto przyjrzeć się bliżej tej roślinie.

Czasami nieoczywiste rośliny mogą okazać się dobrym i zdrowym dodatkiem do kulinariów. Jakiś czas temu wspominaliśmy o zaletach pokrzywy. Dziś skupimy się na roślinie określanej, jako morwa biała.

Morwa biała wywodzi się z Chin. W Europie uprawiana jest od XIX wieku. Roślina może mieć nawet 20 metrów wysokości, a jej owoców można przygotować soki, kompoty, przetwory i nalewki. Morwa biała od lat jest wykorzystywana również w medycynie ludowej.

Owoce morwy białej dobrze sprawdzają się wówczas, gdy chcemy ograniczyć słodycze. Suszone owoce są wyjątkowo smakowite i pohamują naszą chęć na mniej zdrowe słodkości. Oczywiście możemy je wykorzystać również przy przygotowywaniu deserów.

(Wikipedia/ Luis Fernández García/ CC BY-SA 2.1 es)

Morwa biała jest bogactwem witamin i minerałów

Okazuje się, że nie tylko owoce morwy białej są godne zainteresowania. Liście rośliny są pełne cennych składników odżywczych. Lista jest naprawdę imponująca i dobitnie pokazuje, jak zdrowa jest morwa biała. Co się w niej znajduje?

 • witamina C

 • witamina B1

 • witamina B2

 • witamina B6

 • witamina D

 • witamina E

 • wapń

 • fosfor

 • żelazo

 • aminokwasy egzogenne

 • flawonoidy

Na co pomaga morwa biała?

Liście morwy białej mogą pomóc w walce z cukrzycą. Zawarte w roślinie składniki pomagają w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Właśnie morwa biała jest bazą pod wiele preparatów dla osób, którym doskwiera cukrzyca. Oczywiście przed rozpoczęciem takich działań najlepiej skontaktować się z lekarzem.

Morwa biała przyjmowana regularnie może pomóc nam w obniżeniu poziomu złego cholesterolu, a tym samym uchronić nas przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Warto także zauważyć, że liście wykazują właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe.

Liście rośliny zawierają również ekstrakty, które działają przeciwmiażdżycowo. Okazuje się, że mogą one nawet uchronić nas przed chorobą Alzheimera. Morwa białą jest dostępna w formie różnych preparatów. Smakosze dbający o zdrowie powinni także regularnie zajadać szczypiorek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: dr Gaja; e-ogródek

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni liście babki lancetowatej?

Czytaj więcej >

Produkty

Czym różni się dżem od konfitury?

Czytaj więcej >
Grzyby

Produkty

Skażone grzyby w Niemczech

Czytaj więcej >

Produkty

Nowy pomysł inicjatora zakazu handlu w niedzielę

Czytaj więcej >
śliwki

Produkty

Dlaczego warto jadać śliwki?

Czytaj więcej >
Jaja na blacie

Produkty

Co oznacza kolor skorupki jajka?

Czytaj więcej >