Jak przygotować młodą kapustę z koperkiem?
Młoda kapusta należy do tradycyjnej polskiej kuchni, która z czasem zaczyna powoli zanikać w umysłach ludzi. Smak gęstej kapusty z koperkiem i dużą ilością masła wspaniale łączy się z łazankami czy bitkami - jeśli więc chcesz kultywować tradycję, zabierz się za gotowanie wedle poniższej receptury.
Jest ona banalnie prosta, szybka i zaskakująco smaczna. Kremowa faktura jest bardzo przyjemna, gdy bierzemy kolejne kęsy. Jeśli uda ci się znaleźć na targu także młode ziemniaki, nie wahaj się i od razu je kupuj. Podając taką kombinację, zachwycisz każdego domownika.
Młoda zasmażana kapusta na gęsto
Mnóstwo ludzi robiąc zasmażaną kapustę, zapomina o odpowiednim przygotowaniu zasmażki. W jej przypadku najważniejsza jest moc palnika oraz czas smażenia. Zbyt mały ogień i zbyt krótki czas sprawią, że w kapuście będzie można wyczuć mączny smak.
Z kolei długie podsmażanie na silnie grzejącym palniku zbytnio upraży mąkę i ta stanie się gorzka. Gdy osiągniesz kolor złota, natychmiast zdejmij naczynie z ognia. Złocista zasmażka, koperek, odrobina kwaśnego smaku z octu i w końcu sama kapusta - takiego dodatku nie można zapomnieć, gdy choć raz się go zjadło.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji, sprawdź inne nasze materiały. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, co należy dodać do kapusty, aby po jej jedzeniu nie mieć przykrych wzdęć. W tym tekście zdradzamy najbardziej kontrowersyjne dania z całego świata, które mimo wszystko uznawane są za prawdziwe delikatesy. Powyższy kadr pochodzi z filmu na kanale Kulinarne przygody na YouTube.
Kapusta smażona z kminkiem. Źródło: TYNZA, Getty Images
Przepis na gęstą młodą kapustę
Składniki:
1 młoda kapusta
2 łyżki mąki
3 łyżki masła
pieprz
sól
kilka kropel octu
garść koperku
Zacznij od obrania kapusty z brzydkich liści, wytnij z niej głąb i poszatkuj bardzo drobno. Włóż warzywo do garnka, zalej wodą do zakrycia i wsyp 1 łyżeczkę soli. Postaw garnek na gazie i gotuj, aż posiekane liście staną się miękkie. Nie przegotuj jej jednak, gdyż będzie jeszcze gotowana.
Odlej większość wody i pozostaw pół kubka. W osobnym rondelku wsyp mąkę i podsmażaj ją. Po kilku chwilach dodaj masło - gdy zasmażka będzie złota, przelej ją natychmiast do kapusty. Zamieszaj nią, aby woda i mąką połączyły się i stworzyły gęsty sos.
Całość zagotuj po raz kolejny. Dopraw pieprzem, octem, solą oraz sporą garścią koperku. Jeśli sos jest zbyt gęsty, wlej pozostałą po gotowaniu wodę. Podawaj ze świeżo ugotowanymi ziemniakami. Smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: fotokulinarnie.pl