Nigdy nie jedz takich grzybów. Sanepid ostrzega wszystkich Polaków
Nawet najbardziej okazałe grzyby mogą być robaczywe. Niektórzy grzybiarze próbują je ratować metodami z Internetu, a inni je po prostu wyrzucają. Kto z nich postępuje właściwie? Głos w tej sprawie zajął sanepid i ostrzega Polaków, bo konsekwencje mogą okazać się bardzo niebezpieczne.
Robaczywe grzyby – wyrzucić, czy zostawić?
Największym rozczarowaniem grzybiarza nie jest zła pogoda, czy mała ilość zebranych grzybów . Najgorzej jest, kiedy najpiękniejszy zebrany grzyb okazuje się robaczywy. Klęska czy zawód to najdelikatniejsze słowa, jakich może wtedy użyć. Wielu grzybiarzy stara się wtedy nie załamywać i szukają w Internecie sposobów na pozbycie się robaków z grzybów.
Takich metod jest cała masa. Najpopularniejsza z nich polega na przygotowaniu roztworu z wody i soli, a następnie zanurzeniu w nim zarobaczonych zbiorów. Szkodniki w cudowny sposób, mają opuścić grzyby. Pomimo wielu zwolenników tego sposobu, nie należy on do najlepszych i w ogóle nie powinno się oczyszczać grzybów w ten sposób.
Sanepid w sprawie grzybów
Główny Inspektorat Sanitarny, czyli popularny sanepid, w sprawie robaczywych grzybów zajmuje jasne stanowisko. Według instytucji, która stoi na straży zdrowia publicznego, zjedzenie grzybów zarobaczonych jest niebezpieczne dla zdrowia.
Ponadto nawet oczyszczenie zbiorów metodami grzybiarzy nie daje stuprocentowej pewności pozbycia się szkodników. Larwy, które zainfekowały grzyby, mogą przenosić choroby, a także zaatakować zdrowe okazy w naszych koszykach. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy takich grzybów zabierać do domu.
Robaczywe grzyby wyrzucaj!
Jeżeli po przebraniu i wstępnym oczyszczeniu grzybów zauważysz, że w niektórych z nich znajdują się robaki lub wydrążona kanaliki larw, natychmiast się ich pozbądź. Nawet jeśli wypędzisz robaki domowymi sposobami, w wydrążonych przez nie tunelach nadal mogą znajdować się ich odchody. Pamiętaj, aby fragmenty grzybów lub te zakażone robakami wyrzucać do pojemników z odpadami bio.
Pod żadnym pozorem nie trzymaj ich w domowym śmietnik. Szkodniki bardzo szybko się rozchodzą i mogą zainfekować inną żywność, która znajduje w kuchni.
Jeżeli zauważysz objawy zatrucia pokarmowego, skontaktuj się lekarzem, który wskaże odpowiednie metody leczenia. Apelujemy również, aby zbierać grzyby, które się zna oraz takie, co do których nie mamy wątpliwości, że uległy skażeniu.
Nazwę tej zdrowej ryby warto zapamiętać . Ten deser z czasów PRL ma właściwości, o których większość osób nie wie.