Przepis na pączki z 1783 roku. Najlepsza tradycyjna receptura
Wyśmienite pączki niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Nietrudno znaleźć wielbicieli łakoci, którzy chętnie spałaszowaliby taki specjał. Okazuje się, że pączki są dosyć wiekową potrawą i wciąż można natknąć się na przepisy sprzed lat.
Pączki w wyjątkowej odsłonie, które zachwycą domowników
Mało kto spodziewałby się, że pączki mogą być tak mocno związane z naszą tradycyjną kuchnią. Okazuje się, że wzmianki o tych specjałach pochodzą już z pierwszej polskiej książki kulinarnej. Książka „Compendium ferculorum, albo zebranie potraw” już w 1682 roku poruszała kwestię pączków .
Pączki zyskały status kultowego deseru. Biorąc pod uwagę ich mocne zakorzenienie w naszej kulturze, warto wybrać przepis na smakołyki rodem z dawnych lat . We wspomnianej powyżej księdze nie została zamieszczona receptura na ciasto. Jednak istnieją inne stare przepisy. Dziś weźmiemy jeden z nich pod lupę.
Portal Onet, który powołuje się na bloga Retrofusion, podzielił się przepisem na pączki z 1783 roku. Został opublikowany w dziele noszącym nazwę „Kucharz doskonały”. Pączki w takiej odsłonie z pewnością zaskoczą domowników.
Wyborne pączki potrafią zawrócić w głowie niejednemu smakoszowi. Nie inaczej będzie w przypadku specjału sprzed lat . Najpierw jednak musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Co nam będzie potrzebne?
-
30 g mąki
-
50 g łyżki cukru
-
4 jajka
-
skórka z pomarańczy
-
125 ml mleka
-
125 ml kwaśnej śmietany
-
odrobina soli
-
800 ml oleju
-
mąka do podsypania
-
cukier puder od posypania pączków
Panierka:
-
30 g mąki
-
30 ml wódki
-
2 jajka
Przepis na pączki z 1783 roku
Jakiś czas temu przedstawialiśmy recepturę na pączki serowe . Dziś skupimy się na przysmaku sprzed lat. Na początku mąkę, cukier, jajka, skórkę pomarańczy, śmietanę i mleko mieszamy ze sobą w garnku. Masa nie może mieć grudek.
Całość podgrzewamy na niewielkim ogniu, do czasu aż masa zgęstnieje. Mąkę wysypujemy na blat i wykładamy na nią ciasto. Rozsmarowujemy je tak, aby miało grubość około 1,5 cm . Wierzch powstałego placka oprószamy mąką. Czekamy godzinę.
Podczas oczekiwania możemy przyrządzić drugą masę. Jajka mieszamy z mąką, wódką i solą. Powinny one stworzyć jednolitą panierkę. Z ciast pozostawionego na blacie wycinamy kieliszkiem niewielkie pączki. Obtaczamy je w masie z wódką i smażymy na głębokim oleju .
Powyższą czynność powtarzamy do wyczerpania składników. Na koniec pączki posypujemy cukrem pudrem. Wielbiciele łakoci z pewnością będą zachwyceni taką alternatywą. Warto również wiedzieć ile kosztują pączki w cukierni Magdy Gessler .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Onet