Najbardziej tajemniczy miliarder w Polsce, jest właścicielem DINO. Wiemy o nim tylko tyle

W przeciwieństwie do Biedronki czy Lidla, Dino jest siecią dyskontów pozostających w prywatnych rękach. Ręce te należą do Tomasza Biernackiego, który należy do najzamożniejszych Polaków. Poza tym jednak słyszymy o nim rzadko.
Tomasz Biernacki wśród najbogatszych Polaków
Listy najbogatszych ludzi na świecie, czy też w różnych jego zakątkach, jak Polska, to wyliczanki dość dynamiczne. Nie dlaczego, oczywiście, że szare myszki z roku na rok stają się milionerami. Wystarczy jednak nieoczekiwana wojna celna, eksplozja rakiety, którą zbudowałeś albo spadek popytu na twoje kostropate ciężarówki, a już akcje, które stanowią o zamożności, lecą w dół. Różnie można też liczyć bogactwo, do daje rozbieżne wyniki.
Dzięki temu nieoczekiwanemu zjawisku w ubiegłym roku usłyszeliśmy lepiej o Tomaszu Biernackim. Właściciel sieci Dino był jedynym Polakiem, którego Bloomberg dorzucił do swojej listy 500 najbogatszych ludzi na świecie. Tak, z wynikiem 23,3 mld złotych majątku, Biernacki znalazł się na 476. pozycji w pięćsetce, którą otwierali Musk, Bezos i jemu podobni.

Właściciel Dino miliarderem
W 2025 roku Forbes opublikował swoją doroczną listę osób najbogatszych w naszym kraju. Biernacki zamyka tam podium, na którego najwyższym stopniu stoi były kierowca rajdowy Michał Sołowow, a za nim plasuje się Jerzy Starak.
Dalsza część tekstu pod filmem.
Do pierwszego miejsca Biernackiemu brakuje, bagatela, 6 mld złotych. Wciąż ma jednak 22,3 mld – 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Dalej jednak jego nazwisko widzimy nad Sebastianem Kulczykiem (4 miejsce i zaledwie niecałe 10 mld) oraz Solorzem (marne 8,4 mld). Co, poza stanem majątku, wiemy o Tomaszu Biernackim?

Co wiemy o Tomaszu Biernackim
Zabawna sprawa: prawie nic. Biernacki jest założycielem sieci Dino. Ma w niej większość udziałów – a konkretnie 51,6 proc. Oznacza to, że ma duży wpływ na to, co dzieje się w radzie nadzorczej. Sam jest też, jak podaje Wirtualna Polska, zaangażowany w rozwój sieci Dino, która ma bardzo duży wpływ na to, jak wygląda rynek handlu w Polsce.
Wiemy też, że Biernacki, urodzony w Krotoszynie, ma 52 lata. Swój pierwszy sklep otworzył w Gostyniu w 1999 roku. Jego spółka trafiła na giełdę w roku 2017.
Portal Spożywczy, cytowany przez WP, zauważa jeszcze jedną ciekawostkę. O ile wszyscy członkowie rady nadzorczej Dino zarabiają po 80-90 tys. złotych, Biernacki nie pobiera w ogóle wynagrodzenia. Oczywiście nie znaczy to, że nie zarabia na działalności firmy, z której wypłacać pieniądze można na wiele sposobów.

Sieć Dino w Polsce
Sieć Dino rozwija się niezwykle dynamicznie i zaczyna powoli zagrażać Biedronce, jeśli chodzi o pozycję lidera. Portugalska firma ma w Polsce 3,5 tys. sklepów, podczas gdy sieć Dino liczy już niemal 2,8 tys. Co ciekawe jednak, w samym tylko pierwszym kwartale 2025 roku pojawiło się niemal 60 nowych punktów.
Biedronka jednak także nie zwalnia. W samym tylko styczniu uruchomiła 30 nowych punktów. Lidl natomiast prowadzi w naszym kraju niecały tysiąc sklepów.
Dino odnotowało też w 2024 roku przychody ze sprzedaży na poziomie niemal 30 mld złotych, co oznacza wzrost o 14 proc. w porównaniu do tego, co było rok wcześniej.
Wypróbuj też przepis na chrzanówkę z łososiem i dorsza duszonego z ziemniakami.






































