Popularny błąd, często popełniany podczas gotowania rosołu
Rosół jest nie tylko doskonałą potrawą samą w sobie - na jego podstawie tworzy się dziesiątki, jak nie setki innych dań, które czerpią wiele dobrego z esencjonalnego smaku wywaru. Niestety, wystarczy chwila nieuwagi, a cała praca może zostać zmarnowana jednym niewielkim błędem.
Zupa ta jest stosunkowo delikatna, więc należy obchodzić się z nią bardzo ostrożnie. Wielu ludzi uważa jednak, że to tylko zupa, więc wlanie zimnej wody do gotującego się w garnku wywaru nie może jej zaszkodzić. Prawda jest zupełnie inna.
Gotujesz rosół? Nie wlewaj do niego zimnej wody
Ugotowanie dobrego i przejrzystego rosołu jest nie lada sztuką. Mnóstwo kucharzy amatorów nie jest w stanie osiągnąć przejrzystości, jaka widoczna była w rosole ich babć, które gotowały go przez wiele dekad. Jeśli chcesz zbliżyć się do ich mistrzostwa, musisz nauczyć się szanować rosół.
Okazuje się bowiem, że nawet banalnie prosty błąd, czyli wlanie zimnej wody do gotującego się rosołu, może zniszczyć cały wywar, co przełoży się na brak przyjemności z jedzenia. Aby uzyskać smaczny rosół, dolewana woda musi być wrzątkiem.
Wystarczy podgrzać wodę w czajniku czy garnku do momentu, gdy zacznie się gotować. Wtedy bez problemu można dolać do zupy, z której nadmiar płynu wyparował przez wiele godzin podgrzewania na średnim gazie. To nie jest jednak wszystko, o czym trzeba pamiętać.
Kilka innych porad, aby uzyskać najlepszy rosół
Składniki do wywaru wkładamy do zimnej wody. Dzięki temu zachowamy znacznie więcej cennych witamin i minerałów w warzywach, mięsie oraz przyprawach. Wysoka temperatura szybko wyciągnie je do wywaru i zniszczy, przez długie wystawienie na wysoką temperaturę.
Chcesz poczytać więcej ciekawych historii ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy jak znana celebrytka schudła po ciąży. W tym tekście wyjaśniamy dlaczego ziemniaki mogą ciemnieć po ugotowaniu.
Najważniejszym aspektem gotowania wywaru, jest długi czas. Nie ma się co spieszyć, ponieważ większy ogień i krótszy czas gotowania nie zwiększy żadnych walorów smakowych. Istotna jest cierpliwość, która pozwoli cieszyć się wielką przyjemnością podczas konsumpcji.
Jak czytamy na portalu newsy.gotujmy.pl, zamrożone mięso nie powinno lądować do wody na rosół. Należy je całkowicie rozmrozić. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu szumowin. Wtedy zupa będzie klarowna i jeszcze lepsza.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: newsy.gotujmy.pl