Smakosze.pl
Warzywa i obieraczka

VladyslavDanilin, Getty Images

Nietypowe funkcje obieraczki do warzyw

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Warzywa pełnią bardzo ważną rolę w naszym codziennym żywieniu, lecz wiele z nich należy przed obróbką obrać. Aby ułatwić sobie to zadanie, wykorzystujemy obieraczki do warzyw, które przyspieszają cały proces. Okazuje się, że to niewielkie ur

Warzywa dostarczają wielu potrzebnych substancji, dzięki którym ludzki organizm może normalnie funkcjonować. Większość z nas obiera je, aby podczas jedzenia nie przeszkadzały włókniste zewnętrzne części rośliny. Najczęściej wykonujemy to przy pomocy obieraczki. 

Jej cienkie ostrza świetnie radzą sobie z twardą skórką, która przy konwencjonalnym obieraniu nożem odchodzi wraz z dużą częścią jadalnych partii. Co ciekawe, można wykorzystać ją na wiele innych sposobów, dzięki ukrytym funkcjom, o których większość Polaków nie słyszała.

Obieraczka nie tylko do warzyw

W kuchni każdego z nas można znaleźć wiele różnych akcesoriów, lecz jednym z najczęściej wykorzystywanych są obieraczki. Poza obieraniem warzyw i owoców, można za ich pomocą szybko sprawić, aby masło zmiękło, czy wyciąć z warzyw dekoracyjne wzorki. 

Jeśli co rano masz problem z twardym masłem, ponieważ jest jeszcze zimne - użyj obieraczki, aby zeskrobać cienkie kawałki, które znacznie szybciej zmiękną. Dzięki temu możesz zrobić pyszne i sycące kanapki do pracy w kilka minut, a długie oczekiwanie wreszcie się skończy.

Jedną z największych zalet skrobaczek jest oszczędność zarówno czasu, jak i żywności. Obieraczką łatwiej i szybciej obieramy warzywa i nie ścinamy zbyt dużej ilości jadalnych części. W taki sposób mamy również więcej pieniędzy, ponieważ możemy kupować warzywa odrobinę rzadziej. 

Poza obieraniem, możemy dzięki obieraczce przygotować makaron warzywny, który jest doskonałym zamiennikiem zwykłych klusek z mąki. Wystarczy wyciąć cienkie paski i ugotować je w wodzie przez 3-4 minuty. Potem należy jedynie dodać ulubiony sos, i można już się cieszyć smacznym obiadem. 

Chcesz poczytać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy tajniki najlepszego kotleta schabowego. W tym tekście z kolei zdradzamy ceny jednego pączka w sklepie Magdy Gessler - cena powala na kolana. 

Jak podaje serwis newsy.gotujmy.pl, za pomocą obieraczki można również zrobić wiórki czekoladowe. Wystarczy odpowiednio wcześnie schłodzić tabliczkę czekolady w lodówce, a następnie zestrugać wiórki. Można je wykorzystać do ozdobienia ciasta, tortu oraz jako dodatek do kremu.

Obieraczka jest nieocenionym narzędziem, zdolnym do mnóstwa czynności. Dzięki niej można sporządzać niecodzienne potrawy czy dekoracje. Ważne, aby obieraczka miała ostre i wytrzymałe ostrza - tylko tak można mieć pewność, że przetrwa długie lata ciągłego użytkowania.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >