Pilne ostrzeżenie. Migracja ołowiu i kadmu do żywności

Przywykliśmy już do tego, że Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega nas przed niebezpieczeństwami dla naszej diety. Jednak to jest nietypowe. Nie chodzi bowiem o produkt spożywczy, ale o naczynia.
Niebezpieczne związki
W dekadach liczymy już czas, odkąd świat zachłysnął się możliwościami, jakie dają tworzywa sztuczne. Otaczają nas dziś kolorowe naczynia, zabawki, przedmioty użytkowe i nieużytkowe, które służą tylko do tego, by stać i zbierać kurz. Dziś, kiedy coraz więcej wiemy o niebezpiecznych składnikach tych tworzyw, zwłaszcza używanych w kuchni, czujemy coraz większe zagrożenie.
Okazuje się na przykład w licznych nowych badaniach, że ołów i kadm, spotykane regularnie w niedrogim, za to bardzo ozdobnym szkle, są naprawdę groźne dla zdrowia człowieka. Jedne z badań z University of Plymouth sprzed kilku lat pokazują, jak niebezpieczny jest kadm – odkładający się w nerkach i wątrobie, szkodliwy także dla układu rozrodczego rakotwórczy metal.

Trujący kadm i ołów w szklankach
Kadm był kiedyś powszechnie stosowany w barwnikach o ciepłych odcieniach – od czerwonego do żółtego. Z czasem jednak wykonane nim wzory łuszczyły się i dostawały do naszych organizmów. Dziś narażeni jesteśmy na niego zwłaszcza w wypadku niedrogich produktów.
Dalsza część tekstu pod filmem.
Kadm Sanepid wykrył właśnie w partii szklanek od jednego z polskich producentów. Oficjalna nazwa produktu to Kubek szklany 365 ml TR-A2411 Lawenda, czyli szklanka z uszkiem i z namalowanym kwiatowym motywem. Wytwórcą jest zaś firma TRAGAR TRĄBKA Sp. z o.o. z Kalwarii Zebrzydowskiej.

PIS wycofuje kubek ze sprzedaży
Informacja o niebezpieczeństwie pojawiła się na stronach rządowych pod koniec kwietnia.
W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono wysoką migrację ołowiu i kadmu z obszaru obrzeża kubka szklanego.
Zgodnie z oceną ryzyka ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego migracja z przedmiotowych kubków zarówno ołowiu i kadmu stanowi istotne zagrożenie dla życia człowieka – napisano.
Feralna partia kubków ma numer 26062024 i kod kresowy z numerem 5902738224107.

Wyrzuć te szklanki, są szkodliwe
Jak zapewniają służby, producent podjął decyzję o wycofaniu produktu ze sprzedaży. Sanepid monitoruje zaś proces wycofywania go z hurtowni i sklepów detalicznych. Dzień po ukazaniu się ogłoszenia kubek Tragaru z motywem lawendy i zgodnym numerem wzoru wciąż można kupić w sieci.
W Unii Europejskiej obowiązują dość ostre normy dotyczące obecności kadmu w przedmiotach dopuszczalnych do użycia. Badacze z Plymouth utrzymują jednak, że normy te są często przekraczane. Problem dotyczy zwłaszcza zdobionych naczyń i przedmiotów użytkowych.
Poznaj też najnowsze promocje w Biedronce i zasady wysadzania pomidorów do ziemi.






































