Prosty przepis na pasztet z selera. Idealny dodatek do chleba
Warzywny pasztet jest znakomitą alternatywą dla mięsnych specjałów. Przyrządzony z selera będzie niezwykle aromatyczny. Zrobicie go bez trudu, a składniki dostaniecie w każdym sklepie spożywczym. Warto spróbować — rodzina będzie prosić o dokładki.
Pasztet z selera jest prostym i niezwykle smacznym dodatkiem do chleba. Korzenne nuty selera doskonale komponują się ze świeżo wypieczonym pieczywem, razem stanowiąc jednocześnie kremowy i chrupiący duet. Skusicie się?
Przepis na aromatyczny pasztet z selera
Do zrobienia warzywnego smakołyku przygotujcie formę o wymiarach 12 cm x 24 cm. Może być szklana, ceramiczna lub aluminiowa. Poniżej podajemy proporcje warzyw i dodatków.
Składniki:
-
800 g bulwy selera
-
1 średniej wielkości marchew
-
200 g młodej cebuli bez szczypioru lub szalotek
-
6 ząbków czosnku lub 2-3 łyżeczki czosnku granulowanego
-
3 jaja klasy M lub kleik siemienia lnianego (2 łyżki mielonego siemienia + 6 łyżek wrzątku)
-
50 g kaszy manny, płatków owsianych błyskawicznych lub bułki tartej
-
5 łyżek oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek
-
1 łyżeczka majeranku
-
200 g pieczarek (opcjonalnie)
-
pół łyżeczki suszonego tymianku (jeśli używacie pieczarek)
-
sól i pieprz w ilości do smaku
<div id=”onnetworkPlayer”></div><script async type="text/javascript" src="https://video.onnetwork.tv/embed.php?sid=MkUxLDNlU2osMA==&cid=onnetworkPlayer"></script>
Jak przygotować pasztet z selera? Prosty przepis jest dla każdego
Warzywa myjemy i obieramy, jeśli tego wymagają. Kroimy je w niedużą kostkę. Na patelni rozgrzewamy wybrany tłuszcz. Rozdrobnione składniki dusimy pod przykryciem przez mniej więcej 20 minut.
Na koniec odkrywamy pokrywkę i odparowujemy uwolniony płyn na większym ogniu. Zawartość patelni blendujemy. Następnie łączymy powstałą masę z jajkami lub kleikiem z siemienia lnianego
Wsypujemy też bułkę tartą, kaszę lub płatki owsiane oraz wszystkie przyprawy. Całość ponownie rozdrabniamy, po czym przenosimy do formy. P asztet pieczemy przez 70 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Wyjmujemy go z pieca i odstawiamy do wystudzenia. Podajemy, gdy będzie letni. Krojenie ciepłego wypieku sprawi, że się pokruszy.
Po inne znakomite receptury na warzywne pasztety zajrzyjcie na naszą stronę. Znajdziecie tam m.in. przepis na ten rarytas z dodatkiem żurawiny . Być może spodoba wam się też pełna białka kompozycja na bazie ciecierzycy i czerwonej soczewicy .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Babciny przepis na kotlety mielone. Zawsze pamiętaj o 2 zasadach
-
Ekspresowe placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków. Najlepsze gospodynie mają sprytną sztuczkę
-
Ekspresowy chłodnik z ogórka i botwinki. Idealny wymarzony przepis na upał