Prosty przepis na bezmięsny pasztet
Pasztet często gości na naszych stołach. Przeważnie przygotowuje się go z mięsa. Jednak z uwagi na wątpliwą zdrowotność takich smakołyków i negatywny wpływ na środowisko przemysłowej hodowli zwierząt, bezmięsne odpowiedniki są coraz bardziej mile widziane. Wegetariański pasztet z pewnością przypadnie do gustu najbliższym.
Ciężko uwierzyć, że pasztet bez mięsa może być tak pyszny
Nie da się ukryć, że pasztet jest nie lada specjałem. Istnieje wiele przepisów, które pozwalają na jego przygotowanie. Jakiś czas temu przedstawialiśmy recepturę, w której główną rolę grają pozostałości po rosole.
Dziś podzielimy się przepisem na pasztet, w którym mięso jest całkowicie zbędne. Warto zauważyć, że zgodnie z aktualną piramidą żywienia dania takie jak kotlety schabowe znajdują się na przedostatniej pozycji, a niektórzy zaklasyfikowaliby je nawet na ostatniej. U podstaw leży aktywność fizyczna, a tuż za nią natkniemy się na owoce i warzywa, których należy jadać najwięcej.
Pasztet w tej odsłonie w znacznej mierze składa się z warzyw. Obok nich znajdziemy także kaszę i jajka. Przepis jest banalnie prosty i nikt nie powinien mieć z nim większych problemów. W jakie składniki musimy się zaopatrzyć?
500 g marchewki
250 g czerwonej soczewicy
250 g ciecierzycy z puszki
90 g kaszy jaglanej
30 ml oliwy
2 ząbki czosnku
cebula
650 ml bulionu warzywnego
2 jajka
5 g papryki wędzonej w proszku
2 g pieprzu ziołowego
2 g kurkumy
odrobina startego imbiru
szczypta soli
(Canva.com / Atide)
Pasztet, który zachwyci domowników
Na początku obieramy cebulę i kroimy ją w niewielką kostkę. Oliwę podgrzewamy na patelni. Wykładamy na nią posiekaną cebulę. Gdy się zeszkli, dodajemy do niej czosnek. Warto wycisnąć go na 5 minut przed smażeniem. Wówczas zyska bardziej intensywny smak i aromat.
Cebulę oraz czosnek wzbogacamy o startą marchewkę i imbir. Całość smażymy przez około 3 minuty. Po tym czasie dodajemy 250 ml bulionu. Wszystko gotujemy pod przykryciem przez kwadrans i dolewamy pozostałą część wywaru.
Do mieszanki dodajemy suchą czerwoną soczewicę, kaszę jaglaną i przyprawy. Po 15 minutach składniki powinny wchłonąć płyn. Jeśli tak się nie stało, to kontynuujemy podgrzewanie, do jego całkowitej redukcji. Gotową masę odstawiamy do wystygnięcia.
Ciecierzycę z puszki odcedzamy z zalewy i blendujemy razem z wcześniej przygotowaną masą oraz jajkami. Jeśli chcemy przygotować wegański pasztet, wówczas możemy zrezygnować z nabiału. Kiedy wszystkie składniki starannie się wymieszają, wykładamy je do foremki wyścielonej papierem do pieczenia.
Pasztet pieczemy przez godzinę w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Zanim go pokroimy, musi on ostygnąć. Dobrze komponuje się z chrzanem i musztardą. Warto również wypróbować przepis na pasztet z cukinii.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Kwestia Smaku