Przepis na ciasto na pierogi z serwatką. Miękkie i doskonałe w smaku
Dziś zdradzimy wam ciekawy przepis na ciasto na pierogi. Będzie miało dodatek serwatki, co doskonale wpłynie nie tylko na smak ciasta, ale też na jego miękkość i elastyczność. Zadziwiające, że ten prosty składnik, który często się marnuje w naszej kuchni, może być taki użyteczny.
Do przygotowania ciasta na pierogi zwykle potrzebujemy tylko mąki i wody. Niektórzy dodają jeszcze jajko i masło, ale nie jest to podstawa. Wodę też niektórzy zastępują np. jogurtem, maślanką. My jednak sięgnęliśmy po produkt, który często wylewamy do zlewu.
Mowa oczywiście o serwatce, która pozostaje po zrobieniu twarogu. Może nie jest to częsta praktyka, bo zazwyczaj kupujemy mleko UHT, z którego nie da się zrobić twarogu. Jednak wiele osób nie sięga po inne mleko jak świeże. A latem nietrudno o jego skwaszenie. Gdy już tak się stanie, warto zrobić z takiego mleka twarożek, a odcedzony płyn wykorzystać do ciasta na pierogi.
Jak zrobić ciasto na pierogi na serwatce?
Składniki:
-
50 dag mąki pszennej
-
2 łyżki śmietany
-
sól
-
ok. 300 ml serwatki
Przygotowanie elastycznego ciasta na pierogi
Mąkę przesiej do miski, dodaj do niej sporą szczyptę soli i część gorącej serwatki. Wymieszaj składniki, a potem dodaj śmietanę i tyle serwatki, ile jest potrzebne do połączenia składników.
Gdy ciasto przestygnie, przełóż je na stolnicę i wyrabiaj, aż będzie gładkie i sprężyste. Przykryj je ściereczką i pozostaw na 30 minut.
Po tym czasie podziel ciasto na kawałki. Każdy kawałek osobno rozwałkuj na cienki placek, lekko podsypując mąką. Z ciasta wykrawaj krążki i nadziewaj je przygotowanym farszem.
Na naszej stronie znajdziesz też przepis na maślankowe pierogi z jagodami oraz na pierogi z boczkiem i bobem .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Nie wylewaj wody po ogórkach kiszonych. Dodaj ją do kaszy, efekty przejdą najśmielsze oczekiwania
-
Krokiety ziemniaczane do obiadu. Wygrywają z frytkami i ziemniakami z wody
-
Niezawodny przepis na marynowane kurki. Hit wśród przetworów
Źródło: smakowitakuchnia.wordpress