Nie wylewaj wody po ogórkach kiszonych. Dodaj ją do kaszy, efekty przejdą najśmielsze oczekiwania
Ogórki ze słoika zjedzone, a co z zalewą? Nigdy nie wylewaj wody po ogórkach kiszonych. Jest niezwykle smaczna i wartościowa. Dodaj ją na przykład do gotowanej kaszy, a efekty przejdą najśmielsze oczekiwania. Poznaj też inne sposoby na wykorzystanie tego naturalnego płynu.
Ogórki kiszone są jednym z naszych ulubionych przetworów. Nastawiamy je zwykle w sporych ilościach, bo zimą są jak znalazł do chrupania, na kanapki, do sałatek czy do zupy. Pozostałą po zjedzonych ogórkach kiszonych wodę zazwyczaj wylewamy. A to duży błąd, bo jest ona niezwykle zdrowa i smaczna.
Woda po kiszonych ogórkach zawiera naturalne probiotyki. Pojawiają się one w ogórkach i w zalewie po fermentacji mlekowej, która powoduje kiszenie warzyw. Taką wodę można pić, bo dobrze działa na jelita. Zaleca się jednak by na raz nie wypijać jej więcej niż 200 ml, ponieważ mogą wystąpić sensacje żołądkowe. Jednak ma o wiele więcej pożytecznych zastosowań.
Kasza gotowana na wodzie po kiszonych ogórkach
Ciekawym zastosowaniem wody po kiszonych ogórkach jest dolanie jej do gotowanej kaszy gryczanej. Oczywiście pod wpływem wysokiej temperatury bakterie probiotyczne zostaną zniszczone, zostanie jednak wyborny smak. Jak zrobić taką kaszę?
Cebulę obierz, posiekaj i zeszklij w garnku na 2 łyżkach masła. Wsyp 1,5 szklanki opłukanej kaszy gryczanej i chwilę ją przesmaż, mieszając.
Kaszę zalej szklanką gorącej wody i 2 szklankami wody z kiszonych ogórków. Dodaj trochę soli i posiekany ząbek czosnku. Gotuj kaszę ok. 20 minut na małym ogniu pod przykryciem.
Gotową, miękką kaszę dopraw do smaku świeżo zmielonym pieprzem. Podawaj ją jako samodzielne danie lub jako dodatek do obiadu.
Jak jeszcze wykorzystać wodę po kiszonych ogórkach?
Woda po kiszonych ogórkach może posłużyć jako starter do następnych kiszonek. Wystarczy dolać 2-3 łyżki tego płynu do nastawianych właśnie do kiszenia kolejnych ogórków, pomidorów czy kalafiora.
Można ją też używać, podobnie jak octu, do zakwaszania sosów i zup. W zalewie z kiszonych ogórków warto też marynować mięso, np. wołowinę, wieprzowinę. Wystarczy je pokroić w plastry lub w kostkę, zalać wodą z kiszonych ogórków i odstawić na dobę do lodówki. Po tym czasie mięso zrobi się kruche i delikatne w smaku.
Na bazie zalewy z ogórków kiszonych można też przygotować smaczne napoje. Najprostszy zrobicie, przecedzając zalewę i mieszając ją z posiekanym koperkiem i pieprzem. Możecie też zblendować sok z kiszonych ogórków z przecierem pomidorowym i posiekaną cebulą oraz doprawić napój pieprzem i sokiem z cytryny.
W naszym serwisie znajdziesz też przepis na wyjątkowo zdrowe kiszone ogórki, a także na kiszone ogórki z dodatkiem miodu.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Niezawodny przepis na marynowane kurki. Hit wśród przetworów
Puszyste ciasto drożdżowe z owocami i kruszonką. Nie potrzebuje długiego wyrastania
Źródło: magazyn-kuchnia