Przepis na kabaczki w słodko-kwaśnej zalewie
Kabaczki można przyrządzić na niemal milion sposobów i w każdej wersji smakują wyjątkowo. Radzimy, by spróbować przyrządzić je w aromatycznej słodko-kwaśnej zalewie. Są świetnym dodatkiem do wszelkich mięs i dań obiadowych.
Kabaczki marynowane świetnie sprawdzą się zarówno na kanapkach, jak i we wszelkich sałatkach, które podamy do obiadu. Młode warzywa świetnie smakują nie tylko wtedy, gdy udusimy je na patelni i podlejemy pomidorowym sosem, ciekawym sposobem jest też przygotowanie z nich kotlecików.
Najwięksi miłośnicy kabaczków chętnie zamykają je w słoiku, by cieszyć się ich smakiem także jesienią i zimą, gdy znikną one z bazarów i warzywniaków.
Kabaczki w słodko-kwaśnej zalewie
Kabaczki marynowane z dodatkiem aromatycznego kopru, chrzanu i lekko słodkiej zalewy zrobią furorę w kuchni. Lekko chrupiące warzywa zyskują z zalewy całe bogactwo przepysznych smaków - od lekko octowego po słodki.
Dodatek typowych przypraw dorzucanych do ogórków kiszonych daje zaś nutę znaną z klasycznych ogórków kiszonych . By jednak przekonać się, jak pyszne są kabaczki przygotowane w ten sposób, trzeba po prostu ich spróbować.
Składniki na 8 litrowych słoików:
-
5 kg młodych kabaczków,
-
2-3 baldachy kopru z nasionami,
-
7-8 liści chrzanu lub korzeń pokrojony na 8 części,
-
2 główki czosnku,
-
1,5-2 łyżeczki pieprzu czarnego w ziarnach,
-
2 łyżki octu 10% na każdy słoik,
Zalewa:
-
łyżka soli
-
1,5 łyżki cukru na 1 l wrzącej wody.
Jak przygotować kabaczki w zalewie?
Kabaczki myjemy, odcinamy łodygi i kroimy na plastry o grubości ok. 2 cm. Na dno każdego słoika wkładamy koper, do 3 ząbków czosnku, chrzan i kilka ziarenek pieprzu. Ciasno układamy na nich pokrojone kabaczki.
Źródło: Canva (Ahanov Michael)
Każdy słoik uzupełniamy wrzątkiem i odstawiamy na kwadrans. Po tym czasie wylewamy wrzątek do garnka, uzupełniamy go wrzącą wodą do 3 l, dodajemy sól i cukier, zagotowujemy.
Do każdego słoika ze sparzonymi warzywami dodajemy po 2 łyżki octu i zalewamy roztworem z solą i cukrem. Słoiki zamykamy, odwracamy do góry dnem i pozostawiamy do ostygnięcia. Przechowujemy w piwnicy lub pomieszczeniu o niższej i stałej temperaturze.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: beszamel.se.pl