Smakosze.pl Dieta Przepis na miód z mniszka lekarskiego
Canva.com / Mykola Lunov

Przepis na miód z mniszka lekarskiego

29 kwietnia 2021
Autor tekstu: Jakub Kossakowski

Mniszek lekarski w formie miodu? Nic nie stoi na przeszkodzie. W sklepach produkt dostaniemy za około 50 złotych. Nie da się ukryć, że jest to dosyć dużo pieniędzy, jak za słoik miodu. Na szczęście możemy zrobić go samodzielnie.

Mniszek lekarski w trosce o zdrowie

Niepozorny mniszek lekarski przez wiele osób uznawany jest za chwast, który nie przynosi żadnego pożytku. Już sama nazwa rośliny sugeruje, że może ona pomóc nam zachować zdrowie w należytej kondycji . Warto wiedzieć, na co pomaga mniszek lekarski.

Mniszek lekarski wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Miód z tej rośliny pomaga na infekcje górnych dróg oddechowych i ból gardła . Nie można zapomnieć, że mniszek lekarski ma również właściwości przeciwmiażdżycowe, żółciopędne oraz odtruwające.

Mniszek lekarski w formie miodu zawiera wiele cennych składników odżywczych. Zalicza się do nich między innymi mangan, potas, żelazo, fosfor, witaminy A, C i D oraz witaminy z grupy B . Miód z mniszka lekarskiego wspiera odporność i układ pokarmowy.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o prozdrowotnych właściwościach naparu z pokrzywy . Dziś skoncentrujemy się na miodzie z mniszka lekarskiego. Zanim przystąpimy do przygotowań, musimy zebrać charakterystyczne żółte kwiaty.

Jak zbierać mniszek lekarski?

Mniszek lekarski najlepiej zbierać w maju w trakcie słonecznych dni. Wówczas miód nie powinien zawierać nut goryczy, a same kwiaty mają więcej smaku i aromatu . Oczywiście istotna jest kwestia doboru miejsca zbiorów.

(Canva / Nikolay_Donetsk)

Kwiaty koniecznie zbierajmy przed południem w miejscach, które są daleko od dróg. Dzięki temu pozyskamy najzdrowsze i najsmaczniejsze rośliny. Najlepiej sprawdzają się kwiaty z łąk . Jeśli zgromadzimy już około 500 sztuk mniszka lekarskiego, wówczas możemy przystąpić do przygotowań.

Miód z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski wykładamy na białym papierze na około godzinę. Dzięki temu wyjdą z nich wszystkie owady. Sprawdzamy, czy kwiaty nie są zanieczyszczone. Umieszczamy je w garnku i zalewamy litrem wody. Całość doprowadzamy do wrzenia .

Wywar odstawiamy na dobę. Po tym czasie przecedzamy go przez gazę. Do cieczy dodajemy kilogram cukru i sok z dwóch cytryn . Mieszankę gotujemy na małym ogniu. Kiedy wszystkie składniki się połączą, miód jest już gotowy.

Mniszek lekarski w takiej formie powinien być spożywany po jednej łyżeczce 4 razy na dobę. Najlepiej przechowywać go w wyparzonych słoiczkach. Warto również sięgnąć po wywar z liści laurowych i jabłek . Oczywiście pamiętajmy, że w przypadku problemów zdrowotnych najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z lekarzem.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Poradnik Zdrowie; Moje Gotowanie; iZielnik

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Jakub Kossakowski

Redaktor prowadzący serwisu Smakosze.pl. Fascynują mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy