Wiele osób nie wie, które orzechy są najzdrowsze. Odpowiedź zaskakuje, miej na uwadze
Oto orzechowe zawody. Większość z nas wie już, że ten składnik diety należy do nieodzownych, bo bardzo zdrowych. Ale które orzechy wybierać, jeśli mamy ofertę tak szeroką, jaka jest w dzisiejszych sklepach?
Zdrowe orzechy
Powtarzana przez lata dietetyczna mantra, która kazała wszystko odtłuszczać i z tłuszczów w ogóle rezygnować, zakorzeniła się w naszych głowach. Dziś warto nieco je przewietrzyć, a mantrę – odświeżyć. To nie tłuszcze, a cukier są dzisiaj wrogiem numerem jeden naszej diety. A tłuszcze są zdrowe, jeśli tylko, no właśnie, są zdrowe.
Polacy wciąż w nadmiarze jedzą tłuszcze zwierzęce, nasycone, które odpowiadają za wysoki poziom złego cholesterolu i przyczyniają się do zachorowań na choroby układu krążenia. Dlatego dietetycy narzekają, że za rzadko sięgamy po oleje roślinne, ryby (niby mięso, ale bogate w dobre tłuszcze) i właśnie orzechy.
Pokrój cytrynę i nadziej goździkami. Za ten trik ktoś powinien dostać nagrodęOrzechy dobre na wszystko
Nie na darmo masło orzechowe uznawane bywa za najlepsze źródło tłuszczów, jeśli chodzi o smarowidła do chleba i rozmaite dodatki. Samo masło pokazuje też, jak dużą zawartość tłuszczu znajdujemy w orzechach. Wystarczy w domu w blenderze zmiksować garść świeżych orzechów, by otrzymać domowe masło tego typu. Podobnemu procesowi swoją nazwę zawdzięcza nutella, która dziś oczywiście produkowana jest z tańszych i bardziej niezdrowych tłuszczów.
Masło orzechowe produkowane jest typowo z orzeszków ziemnych. W miastach najczęściej spotykamy orzecha włoskiego, a w lasach – laskowego, są one więc źródłem zdrowych tłuszczów, które nie wymaga wydawania pieniędzy. W sklepach zaś wybór jest naprawdę duży. Po które więc sięgnąć?
Niestety, właściwa odpowiedź brzmi: to zależy. Na szczęście wiemy od czego. Można więc powiedzieć, kto i w jakim celu powinien sięgać po jaki miks orzechów.
Które orzechy są najzdrowsze
Tak więc dietę odchudzającą dobrze wspierają orzechy laskowe, które są dobrym źródłem błonnika. Orzechy włoskie wspomagają metabolizm, podobnie jak brazylijskie, które zawartością selenu regulują pracę tarczycy.
Wybierając orzechy można też kierować się zawartością przeciwutleniaczy. Są one potrzebne w walce z wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy starzenia i mogą działać rakotwórczo. Sięgamy więc po orzechy włoskie, brazylijskie, migdały, a także laskowe. Osoby unikające mięsa powinny sięgać po zastępcze źródła białka. Tu najlepiej sprawdzą się znów włoskie, laskowe i migdały.
Odmian orzechów jest cała masa i wszystkie mogą pełnić ważną funkcję w naszej diecie. Widać jednak, że przynajmniej w wymienionych wyżej funkcjach najczęściej przewijają się imiona orzechów laskowych i włoskich. O ile więc można i warto dowolnie miksować różne pestki i orzechy, o tyle po te warto sięgać w miarę często.
Wypróbuj też przepisy na zapiekankę z piersi kurczaka i mięso w słoiku.