Przepis na rosół z XVII wieku. Dziś może budzić wielkie emocje
Rosół na przestrzeni wieków przygotowywany był z najróżniejszych składników. W XVII wieku do rosołu dodawano pewien kontrowersyjne składniki - mowa o wątróbce oraz żołądkach drobiowych. Warto jednak pamiętać, że jest on wyjątkowo pożywny i pełen smaku.
Rosół z wątróbką drobiową jest najstarszym przepisem znalezionym w polskich książkach kucharskich. Receptura ta bowiem pochodzi z XVII-wiecznej książki kucharskiej " Compendium Ferculorum " autorstwa Stanisława Czarneckiego.
Podstawą tej zupy są różnorodne rodzaje mięs oraz aromatycznych warzyw. Tylko w taki sposób można uzyskać rosół o należytej głębi smaku, który jest bardzo intensywny i przepyszny.
Przepis na rosół z XVII wieku
Składniki:
-
1 kg wołowiny
-
1 kg kurczaka
-
dwie szyje indycze
-
kilka wątróbek drobiowych
-
kilka żołądków indyczych
-
1 włoszczyzna
-
1 cebula
-
sól
-
pieprz
-
4 ziarna ziela angielskiego
-
3 liście laurowe
-
świeża natka pietruszki
Wszystkie mięsa poza wątróbką należy włożyć do garnka, zalać zimną wodą i postawić na gazie o średniej mocy. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejsz moc palnika do minimum i pozwól gotować się przez 1 godzinę.
Po tym czasie wrzuć do wywaru pokrojone i umyte warzywa, opaloną cebulę oraz wszystkie przyprawy poza solą. Gotuj rosół przez 2 godziny.
Na sam koniec wrzuć do wywaru wątróbkę. Gotuj ją przez jakieś 15 minut. Przecedź bulion, mięso oczyść z kości i dodaj do zupy. Marchewkę pokrój w drobną kostkę. Podawaj z makaronem oraz świeżo siekaną natką pietruszki. Smacznego. Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak usmażyć wątróbkę, aby nie była gorzka. Ten tekst zdradza przepis na wątróbkę bez masła, mąki i smażenia.
Źródło zdjęcia: canva/photovs, Getty Images
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: tygodnikzamojski.pl