Przepis Okrasy na barszcz biały na zakwasie z kiszonej kapusty
Wielkanocne potrawy niejednokrotnie przyprawiały nas o autentyczny zachwyt. Jednym z największych klasyków jest kultowy biały barszcz. Zupa charakteryzuje się wyjątkowym smakiem, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Jak robi ją Karol Okrasa?
Biały barszcz w przepysznej odsłonie
Biały barszcz już kilka razy gościł na naszym portalu. Receptur na ten klasyczny specjał jest naprawdę wiele. Niedawno przedstawialiśmy babciny przepis . Dziś pod lupę weźmiemy biały barszcz od Karola Okrasy.
Bez wątpienia Karol Okrasa zna się na kuchni jak mało kto. Jego dania wielokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Wystarczy rzucić okiem na jego kotlety ziemniaczane z kuszącym nadzieniem . Mistrz kulinariów często sięga także po rodzime specjały.
Biały barszcz zaliczany jest do klasycznych wielkanocnych potraw. Serwowany z jajkiem i kiełbasą staje się ogromną pokusą . Nawet najbardziej wybredni smakosze nie są w stanie się oprzeć. Karol Okrasa robi ją w wyjątkowy sposób.
Słynny kucharz dodaje do białego barszczu zakwasu na bazie soku z kiszonej kapusty . Dla wielu smakoszy może być to sporym zaskoczeniem, jednak efekt jest tak pyszny, że warto oddalić wszelkie wątpliwości. Jakie składniki będą nam potrzebne?
Bulion:
-
1,5 l wody
-
400 g wędzonej kiełbasy
-
2 marchewki
-
pietruszka
-
seler
-
por
-
15 ml oleju
-
4 ziarna ziela angielskiego
-
4 liście laurowe
-
2 suszone grzyby
-
szczypta pieprzu
Zakwas:
-
1 l soku z kiszonej kapusty
-
45 g mąki pszennej
-
6 ziaren ziela angielskiego
-
4 liście laurowe
-
ząbek czosnki
Dodatki:
-
150 ml śmietany 30%
-
20 g suszonego majeranku
-
5 ml octu spirytusowego
-
10 g tartego chrzanu
-
10 g cukru
-
5 g pieprzu
(Canva.com / dziewul)
Przepis na kultowy biały barszcz
Na początku warzywa na wywar kroimy, smarujemy olejem i pieczemy przez około 30 minut w 180 stopniach Celsjusza. Powinny zrobić się trochę złociste. Zabieg ten nie dotyczy pora. Włoszczyznę i kiełbasę umieszczamy w garnku. Całość zalewamy zimną wodą i gotujemy przez 30 minut.
Po tym czasie wyławiamy warzywa i kiełbasę. Bulion wzbogacamy o suszone grzyby i przyprawy. Wywar gotujemy na małym ogniu przez 20 minut. W tym czasie przygotujemy zakwas. Czosnek kroimy na plasterki. Łączymy go z sokiem z kiszonej kapusty, mąką i przyprawami .
Z bulionu odławiamy przyprawy i grzyby. Wzbogacamy go o zakwas. Najpierw należy dodać jego część niezmieszaną z mąką. Zupę zagotowujemy, a śmietanę łączymy z octem i chrzanem. Całość hartujemy gorącym wywarem. Taką mieszankę wlewamy do garnka. Biały barszcz wzbogacamy o majeranek, tarty chrzan, pieprz .
Nasz specjał powinien się jeszcze trochę podgotować. Najlepiej serwować go z dodatkiem pokrojonej marchewki z wywaru i kiełbasą. Możemy także zrobić wersję bezmięsną smakołyku. Wystarczy dodać trochę więcej przypraw, grzybów i wędzoną paprykę. Nie zaszkodzi także wzbogacić jej o roślinne kiełbaski . Warto zobaczyć na własne oczy, jak Karol Okrasa przyrządza biały barszcz.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Kuchnia Lidla