Najlepszy przepis na słynną soliankę
Solianka przez wielu smakoszy jest wspominana z nostalgią. Dawniej jadało się ją o wiele częściej. Jednak współcześnie wciąż nietrudno natknąć się na osoby, które z miłą chęcią spałaszowałyby ten wyjątkowy przysmak.
Solianka zachwyci domowników
Nie da się ukryć, że solianka należy do grona potraw, które potrafią wprawić kubki smakowe w stan ekstazy. Smakołyk pochodzi z rejonów Ukrainy i Rosji, jednak w Polsce również był zyskał wielu wielbicieli.
Solianka może być przygotowana na wiele sposobów. Elementem obowiązkowym jest dodatek aromatycznych przypraw oraz śmietany. Dziś sięgniemy po przepis na zupę, która będzie obfitowała w przepyszne mięsa.
Pyszna solianka jest prosta w przygotowaniu. Nawet osoby, które przeważnie unikają kulinarnych aktywności, powinny poradzić sobie z tą recepturą. Na początku musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Lista jest dosyć długa i znajdziemy na niej same smakowite specjały.
2,5 litra wody
400 g wołowiny z kością
400 g łopatki wieprzowej
250 g boczku wędzonego
250 g kiełbasy śląskiej
4 marchewki
3 cebule
6 ząbków czosnku
3 obrane pomidory
6 ogórków kiszonych
250 ml zalewy z ogórków kiszonych
190 ml przecieru pomidorowego
pietruszka
pół selera
por
30 g masła
oliwki
cytryna
sól
pieprz mielony
ziele angielskie
liście laurowe
posiekana natka pietruszki
kwaśna śmietana
Solianka, obok której nie sposób przejść obojętnie
Najpierw mięso umieszczamy w garnku i zalewamy zimną wodą. Wszystko wzbogacamy o przyprawy. Mieszankę gotujemy pod przykryciem na niewielkim ogniu. Kiedy mięso trochę zmięknie, wyławiamy je z wywaru i kroimy na mniejsze kawałki. Wkładamy je z powrotem do garnka.
(Canva.com / maxsol7)
Do zupy dodajemy pietruszkę, marchewki, pokrojony w talarki por oraz seler. Cebulę i czosnek drobno siekamy. Podsmażamy je na maśle razem z rozdrobnionymi pomidorami. Ogórki ścieramy na tarce i również dodajemy je do mieszanki z cebulą. Całość uzupełniamy przecierem pomidorowym i dusimy przez 10 minut. Po tym czasie zawartość patelni przekładamy do zupy.
Boczek kroimy w kostkę, a kiełbasę na plastry. Oba składniki podsmażamy i wrzucamy do garnka. Dodajemy także oliwki i plastry cytryny. Pod koniec gotowania zupy wzbogacamy ją o sok z kiszonych ogórków i posiekaną natkę pietruszki. Po 15 minutach solianka powinna być już gotowa. Podczas serwowania nie możemy zapomnieć o dodatku kwaśnej śmietany.
Solianka bez mięsa?
Solianka może być również przygotowana w bezmięsnej odsłonie. Wówczas najpierw przygotowujemy bulion warzywny. Natomiast mięsne składniki zastępujemy grzybami, wędzonym tofu, roślinnymi kiełbaskami oraz papryką wędzoną w proszku.
Bezmięsna solianka z pewnością zaskoczy domowników, a oprócz tego będzie znacznie zdrowsza. Niedawno przedstawialiśmy przepis na wegańską odmianę żurku. Warto też sięgnąć po zupę pomidorową, w której także nie ma mięsa.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródła: Wikipedia; Prześlij Przepis; Miejscy Roślinożercy