Przetestowałam wiele receptur na rosół. Tę pokochała moja rodzina. Teraz tylko tak gotuję
Rosół kochamy za jego smak i wyjątkowe właściwości. Rozgrzewa, leczy i jest bardzo pożywny. Ta jedna z ulubionych zup Polaków gości na naszych stołach nie tylko w niedzielę. Jednak z jakiego mięsa ugotować najlepszy rosół? Pewnie każdy ma swoje preferencje. W mojej rodzinie sprawdza się tylko jeden zestaw.
Rosół jest smaczny i zdrowy
Rosół to nie tylko smak, ale też liczne właściwości lecznicze. Tę smaczną zupę podajemy podczas przeziębień i infekcji. Rozgrzewa, syci i sprawia, że od razu jest nam lepiej. Ten smak potrafi naprawdę wiele zdziałać. Rosół dostarcza nam witamin: A, C, E i K. Oprócz tego jest źródłem magnezu, żelaza, wapnia i fosforu.
Każdy, kto zajmuje się kuchnią ma własny patent na gotowanie rosołu. Ważny jest wybór mięsa i warzyw. Istotny jest też czas gotowania rosołu. Przetestowałam wiele receptur na przyrządzanie rosołu. Teraz już wiem, które mięsa nadają się najlepiej do tej zupy. Polecam wybór trzech rodzajów mięs - rosół będzie pyszny, a moja rodzina to potwierdzi.
Jakie mięsa do rosołu?
Chciałam, by rosół który gotuje był jak najbardziej smaczny i aromatyczny. Szukałam smaku wręcz idealnego i wiem, że na ten smak ma wpływ dobór mięsa, na którym gotujemy tę lubianą przez Polaków zupę. Testowałam kilka rodzajów mięsa. Zrobiłam rosół z samego kurczaka. Jednak to nie było to.
Przygotowałam też rosół z kurczaka i indyka. Gotowałam też tę zupę z samej kaczki oraz dodawałam kaczkę do innych mięs. Jednak efekt nie był wciąż zadowalający. W końcu ugotowałam rosół z kurczaka, wołowiny i indyka. To był strzał w 10! Ten pyszny i aromatyczny rosół zachwycił mnie i moich bliskich. Jest klarowny, esencjonalny i złocisty, a w smaku doskonale wyważony. Teraz nie robię rosołu inaczej.
Jak przyrządzić doskonały rosół?
Składniki:
- duży korpus kurczaka (ze skrzydełkami) lub duża ćwiartka kurczaka
- skrzydło lub szyja z indyka
- szponder wołowy lub pręga wołowa
- cebula opieczona
- natka pietruszki
- lubczyk
- 1 listek laurowy
- kawałek selera
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- ½ pora
- sól
- pieprz
- makaron nitki
Mięso myjemy, wkładamy do garnka i zalewamy 3 litrami wody. Gotujemy, a po zagotowaniu odszumowujemy i zmniejszamy ogień na mały. Gotujemy ok. 2 godziny i zbieramy szumowiny, dodajemy obrane warzywa i opieczoną cebulę.
Gotujemy jeszcze 30 minut, dodajemy liść laurowy, lubczyk, sól i pieprz. Gotujemy makaron. W sumie rosół gotujemy do 3 godzin. Po ugotowaniu odcedzamy, dodajemy pokrojoną marchewkę i makaron. Posypujemy natką pietruszki i podajemy. Pisaliśmy o rosole od Ani Starmach. Polecaliśmy też przepis Małgorzaty Rozenek na tę zupę.