Babcia Stasia od lat robi najlepsze racuchy. Zawsze pamięta o 1 najważniejszej zasadzie
Babcia Stasia zdradziła recepturę na najlepsze racuchy z dodatkiem świeżych drożdży. Racuchy są puszyste, delikatne i pełne smaku. Nie chłoną również tłuszczu podczas smażenia. Podaj je z cukrem pudrem i ulubioną konfiturą. Poznaj sekretny przepis babci na racuchy.
W sekretnym przepisie babci na racuchy nie znajdziemy startych jabłek i innych dodatków. Babcia Stasia przygotowuje słodkie placuszki z mleka, świeżych drożdży, jajek i cukru. Wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową. To najważniejsza zasada. Do ciasta dodaje również odrobinę spirytusu, który zapobiega wchłanianiu oleju podczas smażenia, a racuchy nie są tłuste i ciężkie.
Babcia Stasia wymieszany rozczyn od razu wlewa do przesianej mąki i dodaje kilka innych składników. Dopiero wtedy odstawia na chwilę ciasto, żeby drożdże zaczęły rosnąć. Po dodaniu jajek i mleka, ciasto wyrabia ręcznie przy pomocy drewnianej łyżki. To kolejny trik w sekretnym przepisie babci na racuchy.
Ciasto na racuchy przed smażeniem musi odpocząć przez około 30 minut. Dopiero wtedy babcia smaży je na mocno rozgrzanym oleju. Do smażenia wykorzystaj olej rzepakowy o wysokiej temperaturze dymienia, dzięki któremu słodkie placuszki się nie przypalą.
Sekretny przepis babci na racuchy ze świeżymi drożdżami
Składniki:
-
szklanka mleka
-
40 dag mąki pszennej
-
3 dag świeżych drożdży
-
3 jajka w temperaturze pokojowej
-
opakowanie cukru z wanilią
-
4 łyżeczki cukru
-
łyżka spirytusu
-
szczypta soli
-
cukier puder do podania
-
ulubiona konfitura do podania
-
olej rzepakowy do smażenia
Jak zrobić najlepsze racuchy drożdżowe? Pięknie rosną podczas smażenia
Mleko podgrzej delikatnie w rondlu, przesiej mąkę. Drożdże pokrusz, przełóż do miseczki, następnie wlej kilka łyżek mleka. Wsyp 2 łyżeczki cukru, dokładnie wymieszaj.
Przesianą mąkę wsyp do miski, wlej rozpuszczone drożdże, przemieszaj delikatnie. Wsyp sól, cukier i odstaw na 10 minut w ciepłe miejsce . Po tym czasie wbij jajka, wlej resztę ciepłego mleka, wsyp mąkę i ponownie wymieszaj. Wlej spirytus i połącz wszystkie składniki.
Gdy ciasto będzie już wyrobione, miskę przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut w suche i ciepłe miejsce. Racuchy smaż na dobrze rozgrzanym oleju na złoty kolor. Podaj z cukrem pudrem i konfiturą, smacznego.
Zimą do racuchów polecam domową konfiturę z pigwy z cynamonem , jest słodka i rozgrzewająca. Świetnym pomysłem są również powidła czekoladowe ze śliwką według przepisu Małgorzaty Ostrowskiej.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Zdarza Ci się gotować drugi raz tę samą wodę na herbatę? Możesz sobie poważnie zaszkodzić
-
Zapomnij o gotowanej. Brukselka zapiekana jest chrupiąca i pyszna. Wszystko dzięki sosowi
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama