Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zdarza Ci się gotować drugi raz tę samą wodę na herbatę? Możesz sobie poważnie zaszkodzić
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 01.01.2023 20:44

Zdarza Ci się gotować drugi raz tę samą wodę na herbatę? Możesz sobie poważnie zaszkodzić

kran-woda-kichnia-iberion-biznesinfo (1)
canva/tirc83

Woda na herbatę powinna być gotowana tylko raz. Wiele osób popełnia błąd, gotując ją ponownie. Woda podczas gotowania zmienia swój skład. Jeśli zagotujesz ją drugi lub trzeci raz, wypijesz herbatę z dodatkiem szkodliwych osadów.

Zapomniałaś o nastawionej wodzie na herbatę, więc ponownie włączasz czajnik? Popełniasz bardzo duży błąd, który kosztować Cię może nie tylko osadzającym się kamieniem w środku czajnika. Ponowne gotowanie wody powoduje wytrącanie się szkodliwych substancji chemicznych.

Wodę na herbatę zawsze gotuj tylko raz. Jeśli o niej zapomnisz, przelej ją do innego naczynia i wypij po ostudzeniu. Nie gotuj jej ponownie. Mało osób wie również, w jakiej temperaturze powinno się parzyć herbatę. Wrzątkiem zalewamy wyłącznie herbatę czarną lub owocową.

Jeśli dodajesz miód do czarnej herbaty, zaparz ją i odczekaj, aż przestygnie. W przeciwnym razie z miodu pozostanie tylko smak. Wszystkie witaminy i aktywne związki zostaną zniszczone przez wysoką temperaturę. Tak dzieje się również w przypadku niektórych herbat.

Dlaczego nie powinno się ponownie gotować wody na herbatę?

Woda na herbatę po zagotowaniu ma inny skład. Podczas gotowania szkodliwe substancje odparowują. Jeśli jednak gotujesz wodę zbyt długo lub gotujesz ją drugi albo i trzeci raz, możesz sobie poważnie zaszkodzić.

Ponownie zagotowanie wody na herbatę sprawia, że zaczynają gromadzić się w niej szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, jak fluorki, arsen i azotany. Substancje te sprzyjają powstawaniu wielu groźnych chorób, w tym nowotworów. Prowadzą również do poważnego zatrucia.

Jaką wodą zalewać herbatę? Wrzątek nie sprawdzi się za każdym razem

Czarną lub owocową herbatę możesz zalewać wrzącą wodą. Jeśli natomiast chodzi o białą, czerwoną i zieloną herbatę, lepiej zalać ją odrobinę chłodniejszą wodą. Czerwoną herbatę parz wodą o 90 st. C, zieloną wodą o temperaturze 70-90 st. C, białą natomiast wodą przestudzoną do 70 st. C.

Dlaczego tak ważna jest odpowiednia temperatura? Zalewanie wyżej wymienionych herbat wrzątkiem neutralizuje ich dobroczynny wpływ na nasz organizm. Herbaty są bogate w antyoksydanty, które ulatniają się pod wpływem zbyt wysokiej temperatury.

Sprawdź, dlaczego do kawy warto dodać odrobinę soli. Dowiedz się również, co zrobić, by tatar nie ściemniał. Kultowa przekąska wyjdzie za każdym razem.

Parzenie zielonej herbaty
canva/aaron007

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: