Tak grzyby marynowała moja babcia. Zamiast cukru stawiała na inny dodatek, to najlepszy przepis
Jesień to znakomity czas na grzybobranie. Po nim często marynujemy grzyby, które są pysznym dodatkiem do wielu dań. Smaku marynowanych grzybów nie da się porównać z niczym innym. Ja marynuję leśne okazy według receptury mojej babci. Zamiast cukru daję inny pyszny i zdrowy składnik.
Marynowane grzyby, czyli skarby lasu
Czy lubicie zbierać grzyby? Ja uwielbiam chodzić po lesie i wypatrywać grzybów. Najbardziej cieszą prawdziwki, ale lubię też zbierać podgrzybki, kozaki, czy maślaki. Te leśne zbiory potem trafiają do mojej kuchni. Robię marynowane grzyby w occie.
Korzystam z przepisu mojej babci, która zamiast cukru dawała do zlewy miód. Sprawia on, że grzyby w occie mają wyjątkowy smak. Polecam ten przepis, bo jest znakomity i warty wypróbowania. Marynowane grzyby to prawdziwy rarytas.
Jak zrobić grzyby w occie?
Składniki:
- 1 kg grzybów leśnych
- 2 litry wody
- 2 łyżki soli
- 1 szklanka octu 10%
- ½ szklanki miodu
- 3 liście laurowe
- 5 ziaren pieprzu
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżeczka soli
- biała gorczyca
Oczyszczone grzyby myjemy pod bieżącą wodą. Większe okazy możemy pokroić. Do wody w garnku dodajemy sól i do gotującej wody wkładamy grzyby . Gotujemy 15 minut, a potem grzyby odcedzamy.
Grzyby odstawiamy do ostygnięcia i robimy zalewę. Do wody w garnku dodajemy sól, przyprawy i gotujemy 3 minuty. Po tym czasie dodajemy miód i mieszamy. Odstawiamy do ostygnięcia. Do wyparzonych słoiczków wkładamy po kilka ziarenek gorczycy.
Marynowane grzyby, czyli smak lasu i miodu
Do słoików wkładamy grzyby do ¾ wysokości słoika. Wlewamy zalewę tak, by został centymetr wolnego miejsca od wieczka. Słoiki wycieramy i zakręcamy. Pasteryzujemy w garnku wyłożonym ściereczką. Zalewamy wodą i pasteryzujemy 15 minut.
Następnie słoiki wyjmujemy i stawiamy do góry dnem. Przykrywamy ściereczką. Marynowane grzyby w octowo-miodowej zalewie to prawdziwy rarytas. Sprawdzą się jako przystawka, dodatek do mięs i sałatek . Pisaliśmy o wysypie rydzów w polskich lasach. Informowaliśmy też, które grzyby są najzdrowsze.