Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Które grzyby rosnące w Polsce są najzdrowsze? Będziecie zachwyceni, wielka niespodzianka
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 19.09.2023 17:42

Które grzyby rosnące w Polsce są najzdrowsze? Będziecie zachwyceni, wielka niespodzianka

grzyby
Canva/GoogolPix

Grzybiarze z utęsknieniem czekają na deszcz i ciepło. Wszystko, dlatego, że są to idealne warunki, w których rosną grzyby. Jednak, które gatunki grzybów są najzdrowsze? Ta informacja ucieszy grzybiarzy i smakoszy leśnych okazów, bo uwielbiamy jeść właśnie te grzyby, które naukowcy uznali za najzdrowsze. 

Grzyby, czyli smak i zdrowie

Kiedyś sądzono, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych. Co prawda uważano, że smaku im nie brakowało, ale poza tym nie miały innych zalet. Takie myślenie to już na szczęście przeszłość. Okazuje się, że jedzenie grzybów poprawia naszą odporność. Grzyby mają sporo witamin i białka.

Dlatego mogą z powodzeniem zastąpić mięso na naszych talerzach. Grzyby warto suszyć, mrozić, by móc w pełni korzystać z ich dobroczynnych właściwości i wspaniałego smaku. Jednak, czy zastanawialiście się, które grzyby są najzdrowsze?

grzyby
Canva/Dmitro2009
Robię to na obiad, gdy brakuje mi czasu i pomysłów. Mąż i dzieci zawsze proszą o dokładkę

Które grzyby są najzdrowsze?

Wiadomo już, że poszczególne gatunki grzybów różnią się zawartością witamin, minerałów, tłuszczy, czy węglowodanów. Ważna jest zawartość antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki i zapobiegają powstawaniu nowotworów. Okazuje się, że najzdrowszymi grzybami są borowiki szlachetne.

Te grzyby są szczególnie poszukiwane przez grzybiarzy. Piękne, dorodne i tak bardzo smaczne. Jak się okazuje, też wyjątkowo zdrowe. Borowiki zawierają bardzo dużo białka. Można ją porównać do zawartości białka w chlebie i mleku. 

Jedz borowiki, będziesz zdrowy

Borowiki są mięsiste i zawierają dużo antyoksydantów, witamin z grupy B oraz potasu. Warto też jeść kurki nie tylko ze względu na ich smak. Jak dowiedli japońscy naukowcy, te grzyby bogate są w witaminy z grupy B. Ich jedzenie korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy.

Należy też docenić opieńki miodowe, które świetnie działają na nasz układ krążenia, ukrwienie mózgu, serca i wzrok. Te grzyby mają też właściwości bakteriobójcze i rzadko atakowane są przez robaki. Włączmy te zdrowe grzyby do naszego jadłospisu. Pisaliśmy, kiedy najlepiej iść na grzyby. Radziliśmy, jakich grzybów nie powinno się suszyć. 

grzyby
Canva/Shaiith

Źródło: kobieta.interia.pl